Fot. Rycerze Kolumba

Z inicjatywy Rycerzy Kolumba w Polsce dzisiaj (13 lipca) obchodzony jest „Dzień Męża i Żony”. Święto ma zachęcić małżonków do wspólnej modlitwy o zgodę i jedność w relacji.

Bóg daje człowiekowi życie pragnąc, aby odnalazł powołanie, prowadzące do świętości. Jedną z dróg jest małżeństwo, które powinno odkrywać w relacji obecność Chrystusa. Zawarcie związku sakramentalnego to nie tylko podniosła ceremonia kościelna, ale również zaproszenie Boga do wspólnego tworzenia rodziny. Więcej o istocie małżeństwa mówi ks. Marek Dziewiecki.

– To bezwzględnie największa forma miłości między kobietą, a mężczyzną. Wzięcie odpowiedzialności za osobę, którą kocham najbardziej na świecie. Jeśli np. córka bardziej związana jest z ojcem niż z mężem, małżeństwo nie może się udać. Mąż i żona muszą być dla siebie najważniejsi, a relację powinni budować razem z Bogiem.

Jak tłumaczy Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, „Dzień Męża i Żony” ustanowiono, aby małżonkowie mogli odnowić relację z Bogiem, podziękować Mu za otrzymane łaski, a także prosić o błogosławieństwo na kolejne lata życia.

– Kilka lat temu, dyskutując w gronie Rycerzy Kolumba postanowiliśmy, że warto uhonorować wartość, jaką jest rodzina. To, w jaki sposób powinna żyć rodzina katolicka. W zgiełku codziennych obowiązków często jesteśmy zatroskani, zabiegani i nie mamy czasu dla bliskich. 13 lipca jest dniem rodziny, relacji. To również rocznica zawarcia związku małżeńskiego rodziców św. Tereski od Dzieciątka Jezus, św. Zelii i Ludwika Martin.

Krzysztof Zuba dodaje, że „Dzień Męża i Żony” to świętowanie bez określonego scenariusza. Najważniejsze jest bycie razem.

– To przede wszystkim chwila dla siebie. Po pierwsze chcemy zachęcić do przypomnienia sobie momentu zawarcia związku małżeńskiego. Ślubowania miłości, wierności i uczciwości. Podczas przysięgi para prosi Boga, aby dopomógł w budowaniu rodziny. 13 lipca zachęcamy więc do wspólnej modlitwy, ale również do spędzenia czasu razem np. w kinie czy na spacerze.

Budowaniu oraz umacnianiu relacji małżeńskiej służy właściwy porządek miłości, w którym więź ze współmałżonkiem jest najważniejsza.

ABK

Skip to content