Dzień Ojca/fot. gov.pl

Pomaga w nauce, zabiera na wycieczki i uczy codziennego życia… Za okazaną troskę, czujność nad naszym bezpieczeństwem oraz trud wychowania, 23 czerwca dziękujemy wszystkim ojcom.

To pierwsi bohaterowie, nauczyciele i obrońcy. W wielu przypadkach stanowią dla dzieci wzór do naśladowania. Dla wszystkich mężczyzn przykładem może być natomiast św. Józef, patron bieżącego roku. – Bierzmy z niego przykład – mówi abp Wacław Depo:

– Ojciec Święty Franciszek napisał w Liście Apostolskim, że św. Józef jest nie tylko powiernikiem Bożych tajemnic, ale jest również cieniem Ojca Niebieskiego. Przy wspominaniu postaci św. Józefa należy zwrócić też uwagę na bardzo ważny aspekt – ojcostwa Boga.

A jak postać ojca w życiu rodziny postrzegają dzieci? O odpowiedź poprosiliśmy uczniów Miejskiego Przedszkola nr 44 im. Janusza Korczaka w Częstochowie:

– Tata to taki ktoś, który nas kocha i uspokaja.
– Można się z nim bawić, grać w piłkę, na komputerze lub wyjeżdżać na wycieczki.
-Tata opiekuje się dziećmi i bardzo je kocha.

W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest od 1965 roku. Zagranicą święto przypada natomiast w innych terminach. We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii jest to 19 marca, a na Litwie – pierwsza niedziela czerwca. W Skandynawii Dzień Ojca obchodzony jest w drugą niedzielę listopada.

Święto skierowane do wszystkich tatusiów to wspaniała okazja, aby podziękować im za okazaną miłość. Z tego powodu uczniowie klasy 1b Szkoły Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima w Częstochowie przygotowali dla swoich ojców specjalne wiersze:

– Tata to świat mój cały. Ciepły, bezpieczny, barwny i wspaniały. To dobro czułe, pomocne ręce i kochające najmocniej serce.
– Dziękuję Ci za Twe dobre serce. Za mądrość, dobroć i za to, że jesteś.

Najserdeczniejsze życzenia, wszystkim ojcom składa również redakcja Radia Fiat oraz portalu czestochowskie24.pl. Dużo zdrowia i opieki Bożej na każdy dzień.

ABK

Skip to content