W piątek, 24 marca, w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie odbył się Dzień Otwarty dla zainteresowanych. Przez cały dzień młodzież ze szkół średnich mogła porozmawiać z pracownikami uczelni i studentami, a także zobaczyć szereg ciekawych projektów, wykładów oraz koncertów.

Cel organizacji Dnia Otwartego, wyjaśnia dr hab. Joanna Warońska- Gęsiarz, prorektor ds. studenckich:

– Dzień Otwarty organizujemy przede wszystkim po to, żeby pokazać, to co mamy najlepsze, czyli jakie mamy kierunki studiów, pokazać prowadzone przez pracowników badania i przede wszystkim przygotowaliśmy szereg wykładów, warsztatów, laboratoriów. Mamy nadzieję, że wszystkie ciekawe i intrygujące.

Ważnym punktem Dnia Otwartego były rozmowy ze studentami, którzy mogli pokazać i opowiedzieć o studiowaniu kierunku, który sami wybrali:

– Wybrałam pielęgniarstwo, ponieważ uważam, że jest to wartościowy zawód i od dziecka interesowałam się kierunkami medycznymi. Przeważnie interesowała mnie biologia i chemia. Dlatego swoją przyszłość zawsze wiązałam z kierunkiem medycznym.

Dzień Otwarty zainaugurowało widowisko pt. „Uniwersytet dla ziemi – w stronę energii życia”. Spektakl łączył w sobie elementy teatru, nauki, muzyki, która dopełniła całość i wzmocniła emocje towarzyszące widowisku. Po inauguracji zaczęły się różne wykłady, jednym z nich był wykład prowadzony przez prof. Adama Regiewicza o tematyce „Śpiewane Dwudziestolecie”:

– Pomyślałem sobie, skąd wynika zainteresowanie dwudziestoleciem międzywojennym muzyków alternatywnych. I jest niesamowite, że pomiędzy alternatywą muzyczną, a awangardą istnieje bardzo bliska kooperacja, bo jeśli sięgniemy do tych tekstów poetyckich i do tych manifestów poetyckich, to jest pragnienie wolności, pragnienie wolności wypowiedzi. Po tych 123 latach niewoli, pisania w takim duchu narodowowyzwoleńczym, nagle okazuje się, że mamy absolutną wolność twórczą.

Wszystkie szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Uniwersytetu oraz na facebooku Uczelni.

Dzień Otwarty w UJD 2023

Skip to content