W środę 27 października miało miejsce spotkanie otwarte Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki, które zostało zorganizowane w Centrum Aktywności Seniora przy ul. Staszica 10. W programie był m.in. wykład lekarza onkologa oraz warsztaty na temat urody.

Więcej szczegółów na temat spotkania Amazonek przedstawiła Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia:

Jest to dzień otwarty u Amazonek w związku z tym, że październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Chcemy podsumować naszą działalność i spotkać się z panem chirurgiem onkologii, dr. Piotrem Januszewskim. Odwiedzą nas też Łebskie Babki, czyli organizacja, które chce nam pokazać metamorfozę – pokazać jak po chorobie nowotworowej kobieta w każdej sytuacji może wyglądać pięknie, pomimo tej choroby.

Elżbieta Markowska – Dzień otwarty u Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki | Fot. Radio Fiat

Onkolog dr Piotr Januszewski podczas swojego wykładu szczególny nacisk położył na profilaktykę, wskazując, że wczesne wykrycie choroby nowotworowej pozwala całkowicie ją wyleczyć:

Dzisiaj rozmawialiśmy o profilaktyce raka piersi. Przede wszystkim chodziło nam o to, żeby trafić do pacjentek z przekazem, że profilaktyka jest bardzo ważna dla dalszego leczenia, bo wykryty wcześniej rak piersi jest praktycznie w stu procentach wyleczalny.

Podczas spotkania omówiono także nowe metody leczenia oraz rekonstrukcji piersi. Podkreślono, że w Polsce powoli są dostępne metody i narzędzia, które pozwalają tak zrekonstruować pierś, by nie było w ogóle widać wykonanej wcześniej operacji onkologicznej. Jak każde spotkanie częstochowskich Amazonek, tak i to odbyło się w radosnej i optymistycznej atmosferze.

Dr Piotr Januszewski podczas wykładu – Dzień otwarty u Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki | Fot. Radio Fiat
Skip to content