Dzień Otwarty w ZS Mechaniczno-Elektrycznych im. K. Pułaskiego

Na Dzień Otwarty w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego organizatorzy zaprosili uczniów szkół podstawowych z Częstochowy i regionu. Od godziny 9 w czwartek 31 marca uczniowie mogli zwiedzać szkołę oraz dowiedzieć się, co zrobić by wybrać przyszły zawód technika.

Więcej o Dniu Otwartym mówi Dyrektor ZSME Tomasz Dobosz:

Jest to dla nas bardzo istotne przedsięwzięcie, ponieważ chcemy pokazać młodzieży szkół podstawowych, naszym myślę przyszłym klientom, jak szkoła wygląda. Z jakimi warunkami spotkają się, jeśli chodzi o warunki lokalowe ale także czego i w jaki sposób będą się tutaj uczyli. Dlatego wykorzystując potencjał naszych nauczycieli oraz uczniów, stworzyliśmy na pracowniach takie przykładowe symulacyjne projekty, gdzie każdy uczeń, nasz gość dzisiejszy może sobie zaobserwować, a czasami nawet dotknąć czy powiedzmy pobawić się w jakieś sterowanie czy to silnikiem czy oświetleniem. Myślę, że taka forma zaznajomienia się z ewentualnie przyszłym kierunkiem kształcenia jest bardzo dobra.

Ważnym wydarzeniem było podpisanie Listu Intencyjnego dotyczącego realizacji pilotażowego projektu edukacyjnego, którego celem jest propagowanie wiedzy z zakresu morskiej energetyki wiatrowej, rozwijanie kompetencji zawodowych i społecznych uczniów, podniesienie atrakcyjności kształcenia zawodowego oraz przygotowanie absolwentów do podjęcia zatrudnienia m.in. w obszarze produkcji energii z odnawialnych źródeł. O szczegółach porozumienia mówi Krzysztof Tomaszewski przedstawiciel Przemysłowej Akademii Rozwoju, jednego z sygnatariuszy listu:

Bardzo zależy nam na tym, żeby tak naprawdę szkoły odpowiadały na to zapotrzebowanie, które wypływa od pracodawców, ale tak naprawdę żeby też pracodawcy kreatywnie budowali te relacje ze szkołami, bo szkoła musi wiedzieć co potrzebuje, co ten uczeń wychodząc ze szkoły powinien potrafić, żeby móc znaleźć zatrudnienie. I oczywiście w ramach tego projektu z Ocean Winds to jest spółka, która jedna z konsorcjum, które będzie brało udział przy budowie pierwszych morskich farm wiatrowych. Firma zdecydowała się na projekt jakby mówienia o morskiej energetyce wiatrowej. Wybrała sobie oczywiście te lokalizacje dla szkół, które są i odpowiadają na te morskie energie, farmy czyli czy to Szczecin czy to Gdańsk. Natomiast bardzo istotne dla nich jest to, żeby budować też tą świadomość na Śląsku. W ogóle firmy z łańcucha dostaw morskiej energetyki wiatrowej, bardzo dużą szansę upatrują w Śląsku jako tym, którzy będzie też kreował tą nową branże. Wynika to przede wszystkim z tego, że tak naprawdę północ Polski dzisiaj była przede wszystkim była odbiorcą energii elektrycznej, energii elektrycznej wyprodukowanej, transportowanej właśnie z regionów południa Polski. Tutaj były najlepsze szkoły, zakłady pracy, które kształtowały tę branżę. Dzisiaj trochę się to odmieni, tak naprawdę jeżeli mówimy o tej pierwszej perspektywie morskiej energetyki wiatrowej to jest 5,9 GW energii wyprodukowanej. To jest energia odpowiadająca, większa nawet niż dzisiaj istniejąca Elektrownia Bełchatów. To tylko pokazuje jak bardzo mocno to się zmieni i teraz ta świadomość po pierwsze społeczna, ale tak naprawdę też dla dzieciaków.

W trakcie wydarzenia wręczono również firmie TAURON Dystrybucja S.A. Oddział w Częstochowie nagrodę „Pracodawca wspierający szkolnictwo zawodowe”. Nagrodę odebrał Dyrektor oddziału w Częstochowie Witold Stefański:

Jest firma Tauron Dystrybucja, w której może znaleźć potencjalną pracę, która mu gwarantuje zarobki pewne, stabilizacje zawodową, możliwość kształcenia się dalszego w szkole, gwarantuje bezpieczeństwo w pracy i to nie jest jak tutaj padło już takie słowo wykorzystam cytat „firma krzak”. To jest firma, która istnieje i to jest można powiedzieć jeden z pięciu operatorów dystrybucyjnych działających na terenie Polski, dostarczamy energię elektryczną jako Tauron do 5,5 miliona klientów w Polsce. To jest największa firma jeżeli chodzi o liczbę klientów dostarcza energię elektrycznej i największy również wolumen energii elektrycznej dostarczany spośród wszystkich takich spółek, operatorów systemów dystrybucyjnych. Także myślcie o takiej firmie, młodzież tutaj, którzy też są z nami, myślcie o takiej firmie, że jesteśmy, że czekamy na was. Pomożemy wam w osiągnięciu jakiś sukcesów zawodowych, poznaniu w ogóle zawodu elektryka.

W trakcie Dnia Otwartego uczniowie szkół podstawowych z regionu częstochowskiego otrzymali nagrody i dyplomy za osiągnięte wyniki w konkursach: IX Powiatowym Konkursie „Stań w Szranki z Pułaskim”, Powiatowym Konkursie Matematycznym „Podróż moich marzeń – śladami słynnych matematyków”, Powiatowym Konkursie Historycznym „Z dziejów wojen Rzeczypospolitej w XVII w. W 4oo rocznicę bitwy pod Chocimiem”, Konkursie Języka Angielskiego – POWER ON, Powiatowym Konkursie Historycznym „Kazimierz Pułaski – pułkownik konfederacji i generał kawalerii Stanów Zjednoczonych”.

KKO

Skip to content