Fot. ekai.pl

22 października obchodzimy Dzień Praw Rodziny. Jest to okazja do podkreślenia znaczenia rodziny jako fundamentu, a także zaakcentowania szczególnej troski o jej prawa.

Data ta nie jest przypadkowa, 22 października 1983 r na apel Ojca Świętego Jana Pawła II, Stolica Apostolska ogłosiła „Kartę Praw Rodziny”. Ten dzień jest okazją do przypomnienia jej podstawowych praw i obowiązków. Nastały dziwne czasy, w których istota rodziny jest kwestionowana, mimo tego iż każdy się z niej wywodzi. To w rodzinie człowiek od pierwszych dni swojego życia uczy się miłości i szacunku do drugiego człowieka. Jest to miejsce, w którym spotykają się różne pokolenia i wzajemnie uczą się funkcjonować w społeczeństwie. Więcej o tym szczególnym dniu mówi Grzegorz Nienartowicz prezes Fundacji dla Życia i Rodziny w Częstochowie:

– Każdy z nas ma swój początek w rodzinie, dlatego rodzina jest podstawową komórką społeczeństwa. W rodzinie powstaje życie i to życie, które się rozwija poprzez poszczególne etapy życia podejmuje odpowiedzialność za kolejne rodziny. Patrząc na obecne czasy, rodzina w czasie epidemii, jeśli mamy zwarte i dobrze funkcjonujące rodziny, rodzina w tych czasach chorobowych jest ogromnym wsparciem. Widzimy co się dzieje z osobami starszymi, które są pozbawione bliskich. To powoduje bardzo wiele problemów i trudności, nie tylko dla nich samych, ale także dla osób wokół nich.

Każdy rodzic chce dla swoich dzieci jak najlepiej. To oni są z nimi od samego początku troszcząc się i osłaniając od wszelkich możliwych zagrożeń. Dlatego mają prawo do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami moralnymi i religijnymi:

– Tych zagrożeń dla rodziny jest bardzo wiele w tym okresie. Podstawowymi wartościami są: Bóg na pierwszym miejscu, który chroni nas przed zagrożeniami, poczucie tożsamości kobiety i mężczyzny , tożsamości narodowej, patriotyzm. To są rzeczy, na których można pięknie żyć, pięknie wychować dzieci. To jest miejsce, w którym można dobrze wzrastać i funkcjonować.

Rodzina jest podstawą każdego społeczeństwa, dlatego warto pielęgnować jej wartości, ponieważ rodzina to my.

AS

Skip to content