Dzień Radia/fot. Radio Fiat

Wynalazek, który zmienił świat – 11 kwietnia w Polsce obchodzony jest Dzień Radia. Stworzone ponad sto lat temu stanowi obecnie jeden z najważniejszych sposobów komunikowania na świecie.

Łączność radiową jako pierwszy uzyskał Guglielmo Marconi w 1894 roku – była to odległość 10 metrów. Dwa lata później włoski fizyk i konstruktor uzyskał na swój wynalazek patent brytyjski. W marcu 1899 roku nawiązał łączność poprzez kanał La Manche, a w grudniu 1901 roku przez Atlantyk. Komunikat nadany w Wielkiej Brytanii i odebrany w Kanadzie składał się z trzech kropek – litery S w alfabecie Morse’a. Drugim do miana twórcy radia był Nicola Tesla – konstruktor cewki wysokonapięciowej wysyłającej silne fale elektromagnetyczne, którą Marconi wykorzystał przy konstrukcji swojego urządzenia. Proces w sprawie rozstrzygnięcia pierwszeństwa wynalezienia radia trwał latami. W 1945 roku Sąd Najwyższy w USA prawa patentowe przyznał Tesli, lecz nastąpiło to po śmierci konstruktora. Za pioniera radiofonii uznaje się więc Marconiego.

Obecnie istnieje wiele różnorodnych stacji radiowych, które zapewniają odbiorcom muzyczną rozrywkę, przekaz informacji oraz urozmaicenie czasu w postaci ciekawych audycji. Niektóre rozgłośnie wypełniają również misję ewangelizacyjną – tak jak Radio Fiat, najstarsza rozgłośnia katolicka w Polsce. Jak tłumaczy ks. prałat dr hab. Marian Duda, współzałożyciel radia, powstanie rozgłośni należy rozpatrywać przede wszystkim w wymiarze duchowym:

– Radio nie tylko zaczęło nadawać, ale również zostało ochrzczone. Nazwaliśmy je Fiat. Nie ma słowa bardziej istotnego dla chrześcijaństwa, jak powtarzanie z Matką Bożą „fiat” – niech mi się stanie według Twego Słowa. Staramy się wypełniać wolę Bożą.

Funkcję dyrektora Radia Fiat sprawuje ks. Piotr Zaborski. Jego zastępca, Aleksandra Mieczyńska podkreśla, że celem istnienia rozgłośni jest rzetelnie przekazywanie informacji oraz zachęcanie słuchaczy do poznawania Słowa Bożego oraz pogłębiania swojej wiary:

– Staramy się, aby Radio Fiat głosiło Dobrą Nowinę. Docierało do słuchaczy z różnorodną i ciekawą ofertą. To nasza misja. Od kilku lat przekazujemy informacje również na portalu czestochowskie24.pl. Oprócz tego jesteśmy w mediach społecznościowych oraz na YouTube.

Radia Fiat słuchać można na częstotliwości 94,7 FM w Częstochowie oraz 88,1 w Wieluniu.

ABK

Skip to content