Poprawa losu dzieci odrzuconych i osieroconych oraz popularyzacja rodzin zastępczych to cele obchodzonego dzisiaj (30.05) Dnia Rodzicielstwa Zastępczego.

Jest to polskie święto, ustanowione na mocy uchwały Sejmu RP, podczas którego szczególnie zwraca się uwagę oraz pamięta o rodzicach zastępczych. O ich sytuacji w naszym mieście opowiada Olga Dargiel z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej:

W Częstochowie wciąż poszukujemy rodzin zastępczych i bardzo się cieszymy, że mamy ich wiele, mamy również cztery rodzinne domy dziecka, ostatnio przybył nam jeden – 12 rodzin zawodowych, ale również 253 rodziny spokrewnione i niezawodowe. To rzeczywiście sporo, ponad 370 dzieci, które w takich rodzinach przebywają. Zobaczmy skalę tego zjawiska i skalę potrzeb. Za każdym tym dzieckiem kryje się historia bardzo trudna i poważna. Wtedy bardzo ważne jest, żeby dzieci, które mają trudności w rodzinie biologicznej, i która to rodzina nie może zająć się dzieckiem, trafiały właśnie do rodzin zastępczych, a nie do placówek. Te placówki oczywiście są i świetnie funkcjonują, ale nic nie zastąpi dziecku rodziny.

Jednak rodzina zastępcza nie jest tym samym co adopcja. Rodzina zastępcza zapewnia tymczasową opiekę dziecku z różnych przyczyn osamotnionemu. Pojęcie to jednak często jest mylone z adopcją, która jest procesem trwałym w przeciwieństwie do opieki zastępczej:

Dziecko trafiając do rodziny adopcyjnej, staje się na równych zasadach, tak jak dziecko biologiczne, dzieckiem, które zostaje w tej rodzinie już na zawsze. Natomiast rodzina zastępcza jest po to, żeby dziecko mogło do niej trafić w momencie, kiedy rodzina biologiczna tego dziecka przeżywa trudności. W tym czasie prowadzona jest praca z rodziną biologiczną. Często dzieje się tak, że dzieci wracają później po jakimś czasie do rodziny biologicznej, kiedy uda się pokonać trudności, które posiada ta rodzina. Bądź też trwa proces prawny i sądowy dotyczący tego dziecka i wtedy kiedy zostanie on już uregulowany, takie dziecko może trafić do adopcji, jeśli sytuacja nie pozwala na to, żeby trafiło ono z powrotem do rodziny biologicznej.

Instytucja rodzin zastępczych szczególnie uczczona będzie w Częstochowie w ramach Tygodnia Rodzicielstwa Zastępczego:

Poświęcamy ten tydzień w Częstochowie właśnie rodzinom zastępczym. Chcemy przybliżyć ten temat, chcemy też uhonorować rodziców zastępczych, dlatego 3 czerwca odbędzie się konferencja “Moje serce dało ci dom”. To jest już nasza tradycja, spotykamy się z rodzinami zastępczymi po to, żeby im podziękować, będą wręczane statuetki “Anioł rodzicielstwa zastępczego”. Będziemy też dyskutować merytorycznie o tym, co w rodzinach zastępczych jest ważne, będziemy mówić o trudnościach wychowawczych, jak sobie z nimi radzić. Jeszcze do piątku można się rejestrować na tę konferencję, odbędzie się ona w godzinach od 11.00 do 12.30 w sali sesyjnej Urzędu Miasta. Natomiast w kolejnych dnia we współpracy z dzielnicowymi ośrodkami społeczności lokalnej organizujemy takie dni rodzicielstwa zastępczego, czyli w każdym DOSL-u, a jest ich trzynaście w naszym mieście, odbędą się spotkania edukacyjne dotyczące rodzin zastępczych – zachęca Olga Dargiel.

Tydzień Rodzicielstwa Zastępczego potrwa od 3 do 7 czerwca. Jego organizatorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

AK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content