We wtorek, 30 maja w Częstochowskim Centrum Organizacji Pozarządowych miały miejsce obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Organizatorem wydarzenia był Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta.

Lidia Zeller, prezes Stowarzyszenia dla Rodziny w Częstochowie zaznacza, że to bardzo ważne święto, w końcu bowiem rodziny zastępcze zostały zauważone:

– Bardzo się cieszę, że w 2006 r. sejm RP uchwalił Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Rodzice zastępczy są to ludzie, którzy na co dzień są bardzo zapracowani, obłożeni problemami dnia codziennego. Często do tych rodzin trafiają dzieci niepełnosprawne, czy z ogromnym bagażem doświadczeń życiowych.

W Częstochowie jest 246 rodzin zastępczych. Zeller podkreśla, że to wciąż za mało. Osoby, które chciałyby stać się taką rodziną, mogą zgłosić się do częstochowskiego Centrum Wsparcia Rodziny. Jakie wymogi powinno się spełniać, by stać się rodzicami zastępczymi?

– Są odpowiednie przepisy, regulujące, kto może stać się rodzicem zastępczym. W skrócie to osoba, która nie ma przestępstw na swoim koncie, nie miała w przeszłości ograniczonych ani odebranych praw obywatelskich. Powinna być to także osoba, która cechuje się zdrowiem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Ktoś, przy kim dziecko będzie mogło znaleźć odpowiednie wsparcie.

Renata Kozieł wraz ze swoim mężem jest rodziną zastępczą dla trójki dzieci od 2014 r. Zdradza, na czym polega bycie mamą zastępczą:

– Na pewno jest to poświęcenie. Do tego trzeba mieć predyspozycje, w końcu jest to całodobowa opieka często dzieci chorych, zaburzonych, dzieci, które mają problemy ze snem. Bardzo cieszymy się, że możemy dzieciom pomóc i dać im miłość.

W Polsce od 1997 r. działa Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego. Organizacja powstała z inicjatywy rodzin zastępczych, którzy poszukiwali wsparcia oraz pomocy w wychowaniu przejętych dzieci. Działania organizacji oparte są na chrześcijańskiej miłości oraz poczuciu odpowiedzialności za drugiego człowieka.

LN

Galeria: Radio Fiat

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Skip to content