Dzień Strażaka w CS PSP w Częstochowie

Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie obchodziła w poniedziałek 9 maja Dzień Strażaka. Uroczystość była połączona z uczczeniem 30-lecia istnienia PSP w Polsce.

Jak mówił bryg. Dariusz Andryszkiewicz, rzecznik prasowy Komendanta Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej, spotkanie stanowiło okazję do uczczenia pamięci poległych na służbie oraz odznaczenia najwybitniejszych strażaków.

– Nowe awanse dla wyróżnionych strażaków, odznaczenia, dyplomy, ale też i chwila zadumy oraz wspomnienia o tych, którzy odeszli. Podczas uroczystości chcielibyśmy pokazać tę tradycję młodym ludziom, czyli uczniom naszej szkoły, po to, aby w przyszłości ją kultywowali. W każdym korpusie jest awansowanych od kilku do kilkunastu osób, także to dość liczna grupa. Awanse zawsze wiążą się z zaangażowaniem tych osób szczególne za ich postawę podczas działań ratowniczo-gaśniczych, zaangażowanie w służbę, a także za docenienie np. za długoletnią, ofiarną służbę w Państwowej Straży Pożarnej – powiedział rzecznik CS PSP w Częstochowie.

Zawód strażaka jest najbardziej szanowany spośród wszystkich służb mundurowych w Polsce. Wpływ na to ma charakter wykonywanej pracy, który mimo zmian, nigdy nie należał do łatwych i bezpiecznych.

– Nasza służba na przestrzeni lat bardzo mocno się zmieniła. Cieszymy się, że jest ona doceniana przez polskie społeczeństwo, bo darzy się nas dużą dozą zaufania, a na tym najbardziej nam zależy. Wchodząc w Szeregi Państwowej Straży Pożarnej i ślubując bycie ofiarnym oraz mężnym ratowaniu życia, zdrowia i mienia ludzkiego, pragniemy to czynić przez całą naszą służbę. Dzisiejszy dzień jest m.in. uczczeniem pamięci o osobach, które odeszły już z tej służby – dodał bryg. Dariusz Andryszkiewicz.

Corocznie w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie do zawodu przysposabia się ok. 180 kadetów z I i II roku, czyli po 90 z każdego rocznika nauki. Ich liczba jest uzależniona od zapotrzebowania kadrowego w Państwowej Straży Pożarnej.

BNO

 

Galeria: Radio Fiat

Skip to content