hospicjum

Światowy Dzień Walki z Rakiem obchodzimy corocznie 4 lutego. Rak to nowotwory złośliwe wywodzące się z tkanki nabłonkowej. W Polsce w 2010 r. na raka chorowało ponad 140,5 tys. osób, w tym 70 tys. mężczyzn i 70,5 tys. kobiet. Oznacza to ponad dwukrotny wzrost liczby zachorowań, albo wykrywalności zachorowań, w ciągu poprzednich trzech dekad.

W Częstochowie pomocy chorym na raka już od 1992 r. udziela Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, które po kilkukrotnych przeprowadzkach znalazło przystań na ul. Krakowskiej na Starym Mieście. – Po ostatnim remoncie mogliśmy otworzyć 15-łóźkowy oddział stacjonarny, który funkcjonuje i przyjmuje pacjentów do opieki całodobowej. Oczywiście w tym czasie zajmujemy się pacjentami w domach, bo hospicjum domowe to podstawowa działalność Stowarzyszenia. Tam udzielamy pomocy średnio 500 pacjentów miesięcznie, w tym 60 dzieciom – mówi Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia. 70 procent pacjentów to osoby powyżej 60 roku życia, co sprzyja występowaniu jednocześnie innych schorzeń.

Po udostępnieniu jesienią ubiegłego roku przez Starostę działki w Lubojence w gm. Mykanów powstanie nareszcie duży ośrodek onkologiczny. – Chcemy zbudować hospicjum, które byłoby hospicjum stacjonarnym dla 100 osób. Powinno tam być wiele wygodnych pokoi, 1-, 2-łóżkowych, a także wiele pomieszczeń na rehabilitację, na spotkania z psychologiem, na lekarskie gabinety zabiegowe, na kaplicę – wyjaśnia Anna Kaptacz. Ośrodek prawdopodobnie powstanie w ciągu 5 lat. W tym czasie każda pomoc dla chorych i dla Hospicjum – finansowa, przychylność, wolontariat – jest na wagę złota.

K. R.

Skip to content