22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Wydział Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej zorganizował z tej okazji atrakcje dla uczniów szkół średnich.

O ochronie wody i ogólnie o zagadnieniu wody uczniowie mogli dowiedzieć się z wykładu wprowadzającego, który prowadziła dr hab. inż. Ewa Wiśniowska. O zajęciach laboratoryjnych, które odbyły się po wykładzie, mówi dr Monika Gałwa-Widera:

Same Dni Wody, organizowane u nas są w zakresie chemicznym, biologicznym. Tutaj będziemy omawiać przepływ jonów w wodzie. Czy czysta woda przewodzi prąd, czy nie przewodzi prądu. Co jony powodują, co woda powoduje w organizmie ludzkim.

Wszyscy obecni dowiedzieli się również, że człowiek potrafi przeżyć bez wody tylko 4 dni. Oprócz tego mając odpowiedni sprzęt wyposażony w sali laboratoryjnej, mogli zapoznać się z mikro życiem w wodzie i obejrzeć jak wygląda taka struktura. O zaangażowaniu uczniów mówi dr Dorota Nowak:

Oni mają tutaj okazje samodzielnie wykonać preparaty czy wybarwić. Zapoznać się później też z mikroskopem, bo nie wszystkie szkoły dysponują przecież takim sprzętem. Czy nie jest tak, że każdy uczeń ma swobodny dostęp, więc jest to też taka możliwość zapoznania się z obsługą mikroskopu. Ale przede wszystkim właśnie praktycznie samemu wykonać, obejrzeć preparaty, przygotowanie preparatów, więc to się cieszy dużym zainteresowaniem. Z resztą tak samo jak wśród studentów, oni lubią przychodzić na biologię, na mikrobiologię szczególnie jak są po mechanice płynów albo po ćwiczeniach z fizyki. To wtedy z przyjemnością tutaj, nawet bym powiedziała, że to jest taka odskocznia od tych takich trudnych jednak zajęć, które nie zawsze sobie tam radzą. Tutaj jednak zawsze mile wspominają to na pewno, bo to podkreślają.

Grupa uczniów z IV LO im. Henryka Sienkiewicza liczyła około 40 osób. Jak wspominają organizatorzy, jeżeli nic nie pokrzyżuje szyków, w przyszłym roku Dni Wody na Politechnice Częstochowskiej odbędą się po raz kolejny.

KKO

Skip to content