22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Politechnika Częstochowska zorganizowała na Wydziale Infrastruktury i Środowiska wykłady i laboratoria dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

O szczegółach Światowego Dnia Wody na Politechnice Częstochowskiej mówi prof. Agata Rosińska, kierownik katedry Inżynierii Środowiska i Biotechnologii na Wydziale Infrastruktury i Środowiska:

– Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody. Z tej okazji, na wydziale zorganizowaliśmy wykłady, które zaprezentowali goście z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Oczyszczalni Ścieków „Warta”. Po wykładach uczestnicy zostali zaproszeni na warsztaty w formie laboratoriów. Mogli tam samodzielnie wykonać badania w zakresie mikrobiologicznej i chemicznej analizy wody. Mamy nadzieję, że dzisiejsze wydarzenie będzie dla młodych ludzi inspiracją w temacie dbania o jakość wody i zrównoważonego gospodarowania zasobem.

Wszyscy obecni dowiedzieli się, ile człowiek może przeżyć bez wody. Oprócz tego mając odpowiedni sprzęt wyposażony w sali laboratoryjnej, mogli zapoznać się z mikro życiem w wodzie i obejrzeć jak wygląda taka struktura. O zajęciach laboratoryjnych mówi dr hab. Ewa Stańczyk-Mazanek:

– Wszystkich uczniów zapraszam na zajęcia laboratoryjne, które obejmą m.in. przygotowanie preparatów, obsługę mikroskopu, a przede wszystkim obserwację wody i żyjących w niej mikroorganizmów. Będzie możliwość zaobserwowania nie tylko glonów, ale też innych organizmów, które wpływają na procesy zachodzące w strukturze cieczy.

Jedną ze szkół średnich, która wybrała się na Światowy Dzień Wody, było I Liceum Ogólnokształcące Juliusza Słowackiego w Częstochowie. Nadzorująca nauczycielka liceum, podkreślała, że młodzież angażuje się w takie wydarzenia:

– Na wydział przyprowadziliśmy dziś klasę biologiczno-chemiczną, zatem tematyka spotkania jest nam bardzo bliska. Jesteśmy po dwóch profesjonalnie przygotowanych wykładach, które bardzo nas zaciekawiły. W zajęciach z okazji Światowego Dnia Wody, Liceum Słowackiego uczestniczy już drugi raz. Kadra Politechniki przygotowała naprawdę interesującą inicjatywę.

W programie Światowego Dnia Wody w Politechnice Częstochowskiej były wykłady i laboratoria o tematach m.in. „Proces oczyszczania ścieków”, „Życie w wodzie” oraz „Chemia w wodzie”. Jak wspominają organizatorzy, jeżeli nic nie pokrzyżuje szyków, w przyszłym roku Dzień Wody na Politechnice Częstochowskiej odbędzie się po raz kolejny.

Światowy Dzień Wody w Politechnice Częstochowskiej

Skip to content