W Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie 2 listopada została odprawiona Msza św. za zmarłych bezdomnych i ich rodziny.

Eucharystia jest pomysłem członków działającej przy Sanktuarium Fundacji Ufam Tobie, która zajmuje się pomocą osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Mówił ks. Andrzej Partika, kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie:

– Dzisiaj cały Kościół pochyla się modlitwie za naszych zmarłych bliskich. Chcieliśmy też dać osobom bezdomnym taką możliwość. Wiemy doskonale, że oni raczej nie zamawiają Mszy św., często z takiego prozaicznego powodu – braku pieniędzy. To ważne, by mieli tę sposobność pomodlić się za swoich zmarłych bliskich, innych zmarłych spośród grona bezdomnych.

Mszę św. poprzedziły wypominki od osób bezdomnych uczestniczących w Eucharystii, której przewodniczył ks. Andrzej Partika. Mówił o tym, jak ważna jest pamięć o tych osobach:

– Są częścią naszej Wspólnoty, naszego Kościoła. Bardzo ważne jest, żebyśmy pamiętali, że ta służba drugiemu człowiekowi jest też nam potrzebna, to nie jest tak, że to tylko my im dajemy, oni też nam dają przez swoją obecność. Tak jak spotkanie z każdą osobą słabą, chorą, cierpiącą jest zawsze dla nas ubogaceniem. Tak samo jest w przypadku osób bezdomnych. To dla jest bardzo ważne i to nas też przemienia.

Po Eucharystii, jak w każdą sobotę osoby bezdomne mogły zjeść wspólny obiad w stołówce w Dolinie Miłosierdzia.

AK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content