Fot. Radio Fiat

Umówienie wizyty u lekarza, wykonanie badania czy zabiegu medycznego jeszcze kilka miesięcy temu nie było problemem. Jak się okazuje, w dobie koronawirusa do przychodni czasem nie da się nawet dodzwonić. O problemie informowaliśmy już wcześniej, jednak osób niezadowolonych ze świadczeń służby zdrowia nadal przybywa.

Tym razem przykładem jest Ośrodek Leczenia Raka Piersi Jurajskiego Centrum Onkologii na częstochowskiej Parkitce. Po wykonaniu wielu telefonów sygnał nie zmieniał się z wyjątkiem numeru oczekiwania. Gdy powinno nadejść już miejsce pierwsze, połączenie było przerywane. Jak mówi jedna z pacjentek, taka sytuacja znacznie utrudnia diagnostykę:

– Wczoraj dostałam niepokojący telefon z poradni na Parkitce, że natychmiast powinnam zgłosić się do lekarza. Jakiś czas temu zrobiłam badanie mammograficzne. Okazało się, że pojawił się problem zdrowotny, który szybko należy zdiagnozować. Bezskutecznie próbowałam skontaktować się z Ośrodkiem Leczenia. Dzwoniłam od rana do godz. 14.00, kiedy pani powiedziała mi, że rejestracja nie jest już dziś możliwa. Spróbowałam więc na drugi dzień, ale sytuacja powtórzyła się.

Rodzi się pytanie, jak promowana w mediach Narodowa Strategia Onkologiczna ma się do rzeczywistości? Celem programu uchwalonego przez Radę Ministrów 4 lutego ubiegłego roku jest zwiększenie ilości osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej, zmniejszenie zapadalności na choroby nowotworowe oraz wytyczenie kierunków rozwoju systemu opieki zdrowotnej w zakresie onkologii. Jeśli problemem jest samo dodzwonienie się do lekarza, to w jaki sposób sytuacja pacjentów ma ulec poprawie? Historii takich jak ta, przytoczona przez naszą słuchaczkę, jest znacznie więcej. Zbigniew Bajkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie tłumaczy jednak, że już niedługo sytuacja z pewnością będzie lepsza:

– Być może występują problemy w kontaktach z naszymi poradniami. Chcemy więc usprawnić ten system i od połowy lutego uruchamiamy w naszym szpitalu tzw. call center. Będzie to nowa możliwość telefonicznej rejestracji do poszczególnych poradni. W związku z tym zatrudniliśmy nowych pracowników oraz uruchomiliśmy dodatkowe połączenia. Usprawniliśmy też możliwość rezerwowania nowych terminów, ponieważ rejestracja prowadzona będzie w systemie elektronicznym. Pod koniec lutego call center powinno pracować na pełnych obrotach.

Lekarze wciąż apelują, aby nie zwlekać z badaniami czy wizytami w gabinetach. Przez pandemię koronawirusa budżety polskich szpitali zostały jednak wydrenowane, a diagnostyka onkologiczna stoi. Miejmy nadzieję, że niedługo sytuacja przyjmowania pacjentów faktycznie się poprawi. Pod względem liczby zmarłych osób 2020 rok był najczarniejszym od czasu zakończenia II wojny światowej. W ciągu minionych 12 miesięcy wystawiono o ponad 70 tys. aktów zgonów więcej, niż w roku poprzednim. Działania medyczne obecnie skupiają się przede wszystkim na walce z Covid-19. Niestety zapomina się, że koronawirus to jedno, a znaczne żniwo zbiera inna pandemia – niewydolności systemu opieki zdrowotnej.

ABK

Skip to content