„Idzie wiosna zadbaj o zdrowie” – pod takim hasłem Stowarzyszenie Częstochowskich Amazonek edukowało uczennice z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Częstochowie. Nauczanie dotyczyło badania pod kierunkiem nowotworu piersi. Początkowo uczennice obejrzały film instruktażowy, a później na sali gimnastycznej, w ramach happeningu odwzorowały samobadanie.

O szczegółach wydarzenia mówi prezes Stowarzyszenia Częstochowskich Amazonek, Elżbieta Markowska:

– Na dzisiejszym spotkaniu pojawiło się niemal 500 uczennic, spotkanie z tak liczną grupą było niesamowite. Mówiłyśmy o tym, jak należy zadbać o swoje zdrowie. Przygotowany został film instruktażowy, dzięki któremu młode kobiety mogły nauczyć się technik samobadania piersi. Ten film edukacyjny został przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia i Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Diagnostycy pokazywali w nim, na co zwracać uwagę podczas samodzielnych badań. Instruktarz udowodnił, że można wykryć nawet niewielkie zmiany. Należy również zachęcić do jak najszybszej konsultacji medycznej w przypadku odnotowania niepokojących znaków.

– Postanowiliśmy spojrzeć na te ważne rzeczy, które powinny być często przypominane, czyli nowotwory raka piersi – mówi dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Częstochowie, Maciej Trzmiel:

– To nieprawdopodobne, ile robi Stowarzyszenie Amazonek, w szczególności Elżbieta Markowska. Inicjatywa musi być systematycznie wzmacniania. Trzeba o tym mówić i zachęcać do działania, przede wszystkim do profilaktyki. Profilaktyka często bywa utrudniona przez lęk oraz inne bariery, lecz wierzę, że nasza potężna społeczność pomoże w ich przezwyciężeniu.

Najczęstszym miejscem raka piersi jest górna część zewnętrzna. Zachorowalność na raka piersi zajmuje pierwsze miejsce wśród nowotworów złośliwych u kobiet. Oznacza to, że 1 na 6/7 kobiet zachoruje na raka piersi. Prezes Częstochowskich Amazonek podkreśla, że nie wszystkie wykryte guzki są nowotworowe:

– Nie wszystkie zmiany w piersiach są złośliwe. Torbiele i włókniaki to zmiany łagodne. Trzeba jednak udać się z nimi do lekarza i zwracać na nie uwagę. Tak jak profesor powiedział, samobadanie to podstawa – to my zauważamy wszelkie zmiany w ciele. Lepiej zapobiegać niż leczyć, a czas jest tu na wagę złota. Małe, szybko wykryte i zdiagnozowane zmiany są w 100% wyleczalne.

Ekonomik chce, aby takie wydarzenie wyszło poza mury szkoły, dlatego zwróci się do partnerskiej placówki w niemieckim Waldenburgu, aby ta przeprowadziła podobną akcję, a następnie nominowała kolejną szkołę.

Idzie wiosna zadbaj o zdrowie - Ekonomik

Skip to content