eFKA, czyli Festiwal Kultury Alternatywnej zadebiutował na kulturalnej mapie miasta w sierpniu 2021 r. Inicjatorem wydarzenia była Fundacja Oczami Brata. Cel, który przyświecał organizatorom, był jasny: kulturalne ożywienie i rewitalizacja Starego Miasta. Stąd większość wydarzeń skoncentrowana była w okolicach ul. Mielczarskiego. Adres ten wybrano nieprzypadkowo, to właśnie tu od grudnia 2016 r. mieści się Klubokawiarnia Alternatywa 21, zatrudniająca osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Lokal, który powołali do życia fundacja i Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że Alternatywa 21”, stanowi fenomen nie tylko w skali miasta. Zapał wyjątkowych pracowników i ich pozytywną energię szybko docenili mieszkańcy. Dziś „Alternatywa 21” stanowi jedno z najbardziej lubianych miejsc w Częstochowie.

eFKA 2021, 2022 i 2023 zapewniła mieszkańcom miasta i regionu kilka dni atrakcji, udział ponad 450 artystów oraz zaangażowanie 180 wolontariuszy. Frekwencja dopisała, opinie były pozytywne, a zarówno mieszkańcy Starego Miasta, jak i goście, podkreślali, że potrzeba organizacji wydarzenia tego typu istniała od dawna. Tym samym cel integracji różnych środowisk został zrealizowany.

Poszczególne punkty Festiwalu odbywać się będą odpowiednio na Dużej i Małej Scenie, wzdłuż ulicy Mielczarskiego oraz w samej Klubokawiarni Alternatywa 21.

eFKA 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia. W klimat festiwalu wprowadzą częstochowian wydarzenia towarzyszące, które przewidziano już od 9 sierpnia!

Co najważniejsze: wstęp na wszystkie festiwalowe propozycje jest darmowy.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, a festiwal skierowany do osób z niepełnosprawnością dofinansował Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych!

Artystyczny klimat będzie można poczuć już przed oficjalnym rozpoczęciem Festiwalu. Zapewniają go niezwykle interesujące działania towarzyszące.

Na 14-15 sierpnia zaplanowano masterclass dramaturgiczny Pawła Dobrowolskiego – Dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

W dniu 16 sierpnia odbędą się warsztaty produkcyjno-kreatywne dla artystów, które poprowadzi Paweł Bilski – Dyrektor Teatru Nowego w Częstochowie, Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Oczami Brata.

Z kolei 17-18 sierpnia odbędą się warsztaty z improwizacji aktorskiej, które poprowadzi Wojciech Tremiszewski – aktor, reżyser, scenarzysta a także edukator.

Natomiast 19-20 sierpnia będą miały miejsce warsztaty Kingi Dębskiej – reżyserki filmowej i scenarzystki.

A 21-22 sierpnia warsztaty poprowadzi Magdalena Łazarkiewicz – reżyserka filmowa i scenarzystka.

Liczba miejsc podczas warsztatów jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń przesyłanych na adres: biuro@teatrnowy.art

 

Źródło: Fundacja Oczami Brata

Skip to content