Egzamin ósmoklasisty 2023 – maraton rozpoczęty!

We wtorek, 23 maja uczniowie klas ósmych z całej Polski oficjalnie rozpoczęli trzydniowy maraton egzaminacyjny. Tegoroczni ósmoklasiści przystąpią do trzech egzaminów. Pierwszym z nich był język polski. Arkusz był podzielony na dwie części. Pierwszą z nich był test, w którym uczniowie mierzyli się z zadaniami otwartymi i zamkniętymi. Następnie abiturienci mieli za zadanie napisać wypracowanie argumentacyjne lub twórcze. Ku uciesze wielu, lekturą obowiązkową, która pojawiła się w tegorocznym arkuszu była Balladyna autorstwa Juliusza Słowackiego.

Dla wielu młodych ludzi, egzamin ósmoklasisty to pierwsze tak poważne wyzwanie edukacyjne. Uczniowie muszą wykazać się na nim nie tylko nabytą wiedzą, ale również umiejętnościami myślenia abstrakcyjnego. Kreatywne podejście do rzeczywistości pożądane jest szczególnie podczas sprawdzianu z języka ojczystego.

Nieprzystąpienie do egzaminu ósmoklasisty uniemożliwia kontynuowanie edukacji w szkole ponadpodstawowej. To właśnie jego wyniki mają największy wpływ na przebieg rekrutacji do liceów i techników. O tym, dlaczego owy egzamin jest tak istotny mówi Grzegorz Nawrocki, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK im. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Częstochowie:

– Egzamin ósmoklasisty ma kilka ról. Po pierwsze, jest metodą badania postępów w nauce uczniów i zamknięciem kolejnego etapu edukacji. Egzamin ósmoklasisty pozwala na uzyskanie punktów niezbędnych do tego, żeby rozpocząć naukę w szkole ponadpodstawowej. Co prawda, pojęcie zdanego lub niezdanego egzaminu ósmoklasisty nie istnieje, ale liczba punktów z powodów o których powiedziałem wcześniej ma swoje znaczenie. Poza specyficznymi sytuacjami, przystąpienie do egzaminu jest wymagane w celu ukończenia szkoły podstawowej.

Wbrew pozorom, egzamin ósmoklasisty jest tak samo istotny dla rozwoju intelektualnego jak matura. Pomimo nieco węższego zakresu zagadnień, odpowiednie przygotowanie się do sprawdzianu stanowi klucz do sukcesu. Większość ósmoklasistów traktuje to wyzwanie z należytą uwagą i szykuje się do niego miesiącami. Nie tylko młodzież odczuwała stres związany z przygotowaniami. Więcej mówi o tym Anna Wewiór – Wiśniewska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 35 w Częstochowie:

– W związku z egzaminami, w domu bywały różne sytuacje – nie zawsze pozytywne. Myślę, że jako rodzice przeżywaliśmy to bardziej niż dzieci, bo mamy większą świadomość problemu. Chcemy, żeby wypadły jak najlepiej. Wiemy, ile pracy w to włożyły i zdajemy sobie sprawę z tego, jak takie stresujące sytuacje mogą wpływać na ich młode organizmy.

Dzisiejsze arkusze egzaminacyjne są dostępne na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Na oficjalne wyniki młodzież musi poczekać do lipca. Wszystkim uczniom klas ósmych życzymy powodzenia na kolejnych egzaminach. Już jutro, młodzież zmierzy się z matematyką, z kolei w piątek – z językiem angielskim. Połamania piór, mocno w Was wierzymy!

A.O

Skip to content