Fot. www.olsztyn-jurajski.pl/ekoslupki-na-smog/

W tym tygodniu na terenie podczęstochowskiego Olsztyna zainstalowane zostały EkoSłupki. Urządzenia sygnalizują poziom zanieczyszczenia powietrza. Informują mieszkańców i turystów, jakim powietrzem aktualnie oddychają.

EkoSłupki co godzinę dokonują pomiaru stężenia zanieczyszczeń. Po wykonaniu pomiaru, za pomocą koloru światła sygnalizują jakość powietrza. Jeśli światło ma kolor zielony, jakość powietrza jest bardzo dobra, kolor czerwony ostrzega przed bardzo złą jakością powietrza wywierającą negatywny wpływ na zdrowie. Jak mówi wójt gminy Olsztyn Tomasz Kucharski, zamontowane urządzenia mają uświadamiać mieszkańców o konieczności wspólnego dbania o środowisko:

-Słupki znajdują się w Olsztynie na Rynku, przy Szkołe Podstawowej przy ul. Kühna oraz na parkingu Przychodni Lekarskiej przy ul. Żwirki i Wigury. Chodzi o wiedzę i edukację, budowanie świadomości wśród mieszkańców oraz motywację do wymiany starych pieców na ekologiczne. Bo to właśnie dym wydobywający się z kominów domów, które ogrzewane są niskiej jakości paliwami jest główną przyczyną występowania smogu.

Jakość powietrza będzie można kontrolować nie tylko w samym Olsztynie, ale w całej gminie. W pobliskich wsiach zostaną zainstalowane specjalne czujniki:

– Dzięki aplikacji w telefonie będziemy mogli kontrolować jakość powietrza, a na stronie internetowej będzie można sprawdzać jakość powietrza na terenie całej gminy. Takie czujniki będą zainstalowane w ciągu najbliższych dni.

Władze gminy Olsztyn planują od przyszłego sezonu grzewczego wdrożyć kontrole przy użyciu dronów, które zbadają skład spalin wydobywających się z kominów. Ma to na celu poprawienie jakości powietrza, a co za tym idzie polepszenie zdrowia mieszkańców.

AS

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content