Fot. Radio Fiat

Dwa nowe 12-metrowe autobusy miejskie pojawiły się na częstochowskich drogach. Zapewne nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że mowa tu o pojazdach ekologicznych.

Pierwszy z nich to autobus elektryczny, który we flocie częstochowskiego MPK jest poniekąd nowością. Jego pierwsze testy miały miejsce pod koniec wakacji i trwały przez miesiąc.

– Autobus elektryczny marki Autosan model Sancity to model, którego bliźniacza wersja w liczbie 15 sztuk dołączy od wiosny do floty częstochowskiego MPK. Takie zamówienie zostało złożone w Sanockiej firmie jeszcze w zeszłym roku na mocy umowy. „Elektryk” był u nas testowany już wcześniej. Teraz pojazd pozostanie we flocie do momentu rozpoczęcia dostaw – mówił Maciej Hasik, rzecznik MPK w Częstochowie.

Drugi z testowanych autobusów to hybryda marki MAN. Częstochowskie MPK przez długi czas miało problem z autobusami o napędzie spalinowo-elektrycznym. Kilkukrotnie ulegały one awariom, w tym pożarowi! Taka sytuacja na długo wykluczyła z użytkowania ten typ pojazdów z taboru miejskiego przewoźnika. Naprzeciw problemowi wyszła firma Autosan z Sanoka. Stąd też, jak zaznacza Robert Madej, zastępca prezesa zarządu MPK w Częstochowie, wybór dostawcy „elektryków” nie jest przypadkowy.

– Autosan naprawiał nam autobus hybrydowy i zrobił to naprawdę bardzo dobrze. W tej chwili jest to bezpieczny i dobrze poruszający się cichy autobus. Zanim ogłosiliśmy przetarg, byliśmy u producenta w Sanoku i jeździliśmy ich autobusem elektrycznym. Mieliśmy też na testach autobusy innych producentów, takich jak AMZ oraz SOR – powiedział Robert Madej, zastępca prezesa zarządu MPK w Częstochowie.

Hybrydowy MAN Lion’s City 12 C to połączenie coraz bardziej nieekologicznego w dzisiejszych czasach silnika diesla oraz ekologicznego napędu elektrycznego. Autobus będzie kursować na częstochowskich liniach przez najbliższe dwa tygodnie. Ma to na celu m.in. testowanie zmian ekologicznych, jakie zachodzą w motoryzacji użytkowej.

BNO

Skip to content