Fot. Radio Fiat

Co się stało ze stacją ładowania pojazdów elektrycznych przy Urzędzie Miasta Częstochowy? Takie pytanie zadają słuchacze Radia Fiat, którzy niedawno zauważyli jej brak. W kontekście elektromobilności, o której mówi się obecnie coraz więcej, sytuacja może trochę dziwić. Na szczęście do końca czerwca bieżącego roku w Częstochowie, tego typu stacji, ma powstać aż 30, a w kolejnym etapie – do końca roku – jeszcze 21.

Obowiązki, takie jak opracowanie oraz uchwalenie planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania nakłada na samorządy ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych. W Częstochowie stacje buduje Tauron Dystrybucja, czyli lokalny dostarczyciel energii. Urządzenie umieszczone przy Pasażu Księcia Opolczyka nie spełniało obecnych norm, dlatego zostało usunięte – mówi rzecznik urzędu Włodzimierz Tutaj:

– To był punkt zainstalowany na koszt firmy Fortum w związku z wypożyczeniem samochodu elektrycznego częstochowskiej Straży Miejskiej przez tę firmę. Punkt ładowanie znajdował się na liście dozoru technicznego i nie spełniał stosownych standardów. Stąd też decyzja o jego zdemontowaniu. Na terenie Częstochowy niedługo pojawi się za to więcej tego typu stacji w miejscach ogólnodostępnych. Pierwszy etap realizacji tego planu zakłada, ze jedną z lokalizacji stawiania punktów jest też stacja, która ma powstać przy budynku Urzędu Miasta.

Z nowych stacji skorzystają właściciele aut elektrycznych, jak i hybrydowych. Łącznie do końca przyszłego roku w Częstochowie powinno powstać ok 100 punktów ładowania o mocy 22 kW – mówi reprezentujący firmę Tauron Piotr Apollo:

– Będą to punkty rozmieszczone w lokalizacjach ogólnodostępnych m.in. przy centrach handlowych, parkingach. Chcemy, aby każdy mógł bez problemu z nich skorzystać. Stacje ładowania podzielone są na szybkie, gdzie do 30 minut będzie można załadować samochód i stacje wolne gdzie trwać będzie 2-3 godziny.

Do tej pory w mieście znajdowało się 18 stacji ładowania elektryków (o mocy od 22 do 100 kW), spełniających określone normy, zlokalizowanych m.in. przy Wydziale Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej, na stacjach paliw Orlen przy ul. Warszawskiej i św. Barbary, przy hotelu Ibis, a także przy ul. Sosabowskiego i Bugajskiej (sieć GreenWay). W ubiegłym roku w Częstochowie zarejestrowane były 104 samochody elektryczne.

ABK

Fot. UM Częstochowy/archiwum
Skip to content