Emerytury: jedna koperta – dwie decyzje

Już za miesiąc w swoich skrzynkach pocztowych emeryci i renciści znajdą list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w którym otrzymają dwie decyzje. Z pierwszej dowiedzą się o zwaloryzowanej marcowej emeryturze. W drugiej znajdzie się informacja dotyczącą dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, czyli trzynastej emerytury, która trafi na konta emerytów już w kwietniu.

Wysyłka korespondencji ma rozpocząć się w kwietniu.

– Świadczeniobiorcy, których terminy wypłat emerytur i rent mają ustalony na pierwszy, szósty, bądź dziesiąty dzień miesiąca już otrzymali wyższe, zwaloryzowane, świadczenie. W tym roku (tak jak w poprzednim), podwyżka jest kwotowo-procentowa. Tegoroczny wskaźnik waloryzacji wyniósł 103,56%. Nie każdy jednak powinien spodziewać się podwyżki poprzez pomnożenie swojego świadczenia przez ten współczynnik wysokości. Jeżeli w wyniku pomnożenia emerytury, bądź renty przez wskaźnik waloryzacji otrzymamy kwotę podwyżki niższą niż 70 zł brutto, to waloryzacja wyniesie wtedy właśnie 70 zł. Z gwarantowanej kwoty waloryzacji skorzystać mogą tylko te osoby, które mają prawo do minimalnej emerytury, co oznacza, że muszą mieć staż ubezpieczeniowy równy 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn, lub pobierają emeryturę w co najmniej minimalnej wysokości (do 29 lutego było to 1100 zł brutto) – mówiła Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Wraz z kwietniowym świadczeniem emeryci i renciści otrzymają także tzw. trzynastkę. Jej wysokość to 1200 zł brutto, czyli tyle, co najniższa gwarantowana emerytura. Przyznanie tego świadczenia jest automatyczne i (podobnie jak w przypadku waloryzacji) nie trzeba składać wniosku w tej sprawie.

– „13. emeryturę” otrzymają osoby, które miały ustalone prawo do wymienionych świadczeń na dzień 31 marca 2020 r. i nie było ono zawieszone np. z uwagi na osiąganie przychodów przekraczających obowiązujące progi zarobkowe. ZUS wypłaci je także tym osobom, w których sprawie prowadzone jest postępowanie wyjaśniające prowadzące do przyznania świadczenia (np. emerytury lub renty), o ile prawo do wypłaty będzie obejmować 31 marca 2020 r. – dodała rzeczniczka.

Jednorazowe świadczenie pieniężne otrzymają osoby uprawnione do emerytury (w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej), a także renty z tytułu niezdolności do pracy (w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz renty wypadkowej).

BNO

Skip to content