Co trzeci Polak obawia się wycieku poufnych informacji – wynika z raportu Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Jednocześnie tylko 46 procent z nas wie co zrobić, gdy dojdzie do takiego zdarzenia. W ramach Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych eksperci przypominają najważniejsze zasady, których przestrzeganie pozwoli ochronić poufne informacje na nasz temat.

Podstawą działania w sieci powinno być ograniczone zaufanie do wszelkiego rodzaju ofert, reklam czy aplikacji. Wszystko warto kilka razy sprawdzić i nie podawać zbyt wielu informacji o sobie- radzi ekspert od ochrony danych osobowych z Wyższej Szkoły Bankowej Tomasz Izydorczyk:

– Jeżeli ktoś pyta nas o to gdzie mieszkamy, jaki mamy numer telefonu albo gdzie pracujemy – to zanim udzielimy odpowiedzi na takie pytanie, dopytajmy: “A po co pani/panu ta informacja” bardzo często firmy zbierają za dużo informacji o nas. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z przeglądarki internetowej w trybie prywatnym – usuwane są zbędne informacje oraz historia przeglądanych stron internetowych.

Ważnym zabezpieczeniem przed utratą danych są odpowiednie zabezpieczenia naszych kont na portalach społecznościowych czy w aplikacjach. Tu podstawą są różnorodne hasła:

– Im dłuższe hasło tym będzie ono bardziej bezpieczne. Absolutnie nigdy nie wykorzystujmy tych samych haseł do różnych portali. Nie powinniśmy, także wykorzystywać haseł, których używamy w pracy do celów prywatnych. Jeżeli mamy jakąkolwiek wątpliwości, czy nasze hasło jest bezpieczne to zawsze powinniśmy je zmienić na nowe.

Eksperci przypominają też, że weryfikacja to nasze prawo jako użytkowników internetu. Jeśli ktoś zbiera na nasz temat dane, to my mamy prawo wiedzieć, na jakiej podstawie to się dzieje i jakie dane są na nasz temat gromadzone oraz jak długo przechowywane. Najprostszą metodą na weryfikację jest złożenie do danej firmy wniosku o kopię informacji, jakie wskazany podmiot zgromadził na nasz temat. Jeśli uznamy, że nie chcemy być w takiej bazie, mamy prawo wnioskować o usunięcie informacji na nasz temat. Urząd Ochrony Danych Osobowych przypomina, że nasza działalność w sieci pozostawia “ślad cyfrowy” na nasz temat. Nieostrożne korzystanie z sieci może wobec tego oznaczać, że cyber-przestępcy zdobędą o nas takie dane, jak PESEL, dane kart kredytowych, historię przeglądanych stron oraz informacje o chorobach czy upodobaniach. Każda taka informacja może być potem wykorzystana przeciwko nam przez oszustów.

Źródło: iar.polskieradio.pl

Źródło fot.: gov.pl

Skip to content