Fot poradnikzdrowie.pl

15 września obchodzimy Europejski Dzień Prostaty. To czas zwrócenia uwagi na temat chorób gruczołu krokowego i zachęcenie mężczyzn do aktywnej profilaktyki.

Według Ministerstwa Zdrowia rak prostaty to najczęstszy nowotwór złośliwy u mężczyzn, który dotyka głównie po ukończeniu 50. roku życia. Coraz częściej chorują jednak młodsi panowie. Od lat 80. XX w. liczba chorych wzrosła 7-krotnie. Jak tłumaczy dr n. med. Zenon Rudzki, wysoka zachorowalność wynika przede wszystkim z braku wczesnej diagnostyki.

– Rak prostaty dotyczy narządu z rodzaju intymnych, o których nie każdy lubi mówić. Trudno się dziwić, że osoby mające objawy czy dolegliwości nie zawsze chętnie o tym mówią. Mężczyźni często lekceważą pierwsze objawy choroby. Wydaje im się, że problem sam przejdzie, co później może skutkować poważnymi konsekwencjami.

Nowotwór prostaty rozwija się powoli i początkowo nie daje żadnych zauważalnych objawów. Pacjent czuje się dobrze i nie podejrzewa, że może być chory. Dolegliwości pojawiają się z czasem. To m.in. częstsze oddawanie moczu z pieczeniem i szczypaniem, a także jego zatrzymanie. Profilaktyka jest więc bardzo istotna.

– Podstawowym i najprostszym jest badanie PSA, czyli markera nowotworowego. Polega na pobraniu krwi i określeniu poziomu tego markera, który w przypadku podwyższenia może nasuwać podejrzenie obecności raka. Jeśli pacjent ma podwyższone PSA, powinien udać się do urologa, który będzie kontynuował badanie polegające na badaniu ultrasonograficznym oraz palcem przez odbytnicę. Urolog wtedy określi czy gruczoł jest podejrzany, czy nie. Podczas badania palpacyjnego, czyli palcem, można wykryć twardy guzek w gruczole krokowym.

Unikanie regularnych badań i lekceważenie objawów może sprawić, że choroba zostanie wykryta za późno. W Polsce nowotwory złośliwe diagnozowane są w późnym III stadium, co znacznie obniża szanse na wyleczenie.

Zapraszamy do słuchania audycji realizowanych w ramach kampanii społecznej Ministra Zdrowia „Planuję długie życie”. Jej celem jest ograniczenie zachorowalności na nowotwory przez redukcję czynników ryzyka, zwiększenie poziomu zgłaszalności na badania przesiewowe. Szacuje się, że nawet ponad 90% wszystkich nowotworów złośliwych związanych jest ze stylem życia każdego z nas i czynnikami zewnętrznymi, które możemy modyfikować lub eliminować (np. narażenie na dym tytoniowy).
Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana jest w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia. Celem nadrzędnym Strategii jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej oraz zmniejszenie zapadalności na choroby nowotworowe.
Audycje na antenie Radia Fiat w poniedziałki o godz. 14.20 i 16.20.

Audycje do odsłuchania również tutaj.

ABK

Skip to content