Fot. portalsamorzadowy.pl

Starsi wiekiem, bogatsi wiedzą. 20 października obchodzimy Europejski Dzień Seniora. To szczególny czas zwrócenia uwagi na los osób starszych oraz podkreślenie ich roli w społeczeństwie.

Dziadek siedzący w fotelu z gazetą. Obok babcia z chustką na głowie, robiąca na drutach szalik – taki obraz seniorów od dekad widnieje w świadomości wielu osób. Część seniorów „jesień życia” woli jednak spędzać aktywnie. Zajęcia, spotkania, a także pomoc w życiu codziennym zapewnia im m.in. Cartias Archidiecezji Częstochowskiej, o czym mówi Marta Cierpiał.

– Prowadzimy klub seniora, dom dziennego pobytu dla seniorów Senior+. Działa też Dom Pomocy Społecznej, gdzie również opiekujemy się seniorami. Korzystamy z programu ASOS. To m.in. pięciodniowe wyjazdy czy posiłki, codziennie dostarczane we wskazane miejsca. Mamy również program na codzienne zakupy. Senior dostaje kartę z sumą 150 zł na miesiąc, którą może zapłacić w sklepie za potrzebne produkty. Ten program przeznaczony jest dla 250 osób z terenu archidiecezji częstochowskiej (nie samego miasta). Organizujemy też zbiórki żywności. Dbamy o seniorów najlepiej, jak umiemy. W naszą pracę wkładamy całe serce.

O emerytów i rencistów dbają również częstochowskie parafie. We wrześniu bieżącego roku nowy klub seniora został otwarty w dzielnicy Raków. Dla seniorów przygotowano wiele ciekawych inicjatyw w tym warsztaty z rysunku czy projekcje filmów religijnych, mówi ks. Marek Kundzicz, proboszcz parafii św. Józefa w Częstochowie.

– W tej dzielnicy klub seniora jest bardzo ważny. Liczną grupę mieszkańców Rakowa stanowią osoby starsze. Jesienią ubiegłego roku rozmawiałem z ks. abp Wacławem Depo. Podjęliśmy decyzję, aby zaproponować Parafialnej Radzie Duszpasterskiej powołanie klubu seniora. Członkowie rady zgodzili się, dzięki czemu możemy się dziś cieszyć z tak wspaniałego miejsca.

Europejski Dzień Seniora, obchodzony co roku 20 października, to okazja do przypomnienia, jak ważną część społeczeństwa stanowią osoby starsze. I choć może nie mają już tak dużej siły fizycznej, ich mądrość spowodowana doświadczeniem życia jest nieoceniona. Dbajmy więc o nich i sprawmy, aby ich dzisiejsze małe święto było wyjątkowe.

ABK

Skip to content