Fot. Radio Fiat

Październik to miesiąc świadomości chorób nowotworowych. O problemie zachorowań, diagnostyce oraz istocie profilaktyki lekarze przypominają szczególnie podczas 15 dnia miesiąca, kiedy obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi.

Rak Piersi to najczęściej rozpoznawany nowotwór wśród kobiet żyjących w krajach Unii Europejskiej. Przykładowo, w grupie 100 tys. Polek, z chorobą zmaga się 18 osób. Większość przypadków jest całkowicie wyleczalna, ale wyłącznie, gdy dojdzie do wczesnego ich rozpoznania. Podczas spotkania prasowego w częstochowskim oddziale Specjalistycznego Szpitala Onkologicznego NuMed, zastępca dyrektora Magdalena Banach wskazała na niepokojący spadek liczby osób zgłaszających się do leczenia we wczesnej fazie choroby.

– Mamy wielu pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową, którą bardzo trudno leczyć. Taka sytuacja coraz bardziej nas niepokoi. Pamiętajmy, że koronawirus nie zatrzyma raka. Leczenie nie może zostać przerwane.

Jak dodaje prof. Iwona Gisterek, kierownik katedry onkologii i radioterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, koronawirus nazywany jest również „sprzymierzeńcem” chorób nowotworowych, ponieważ znacząco wpływa na jakość diagnostyki.

– Pandemia COVID-19 wystraszyła społeczeństwo, ponieważ nie znaliśmy choroby. Tego, jakie niesie ze sobą zagrożenia. Ilość osób chorujących na nowotwór stale rośnie zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Obecnie zmagamy się z dodatkowym problemem. Leczenie pacjentów z zaawansowanym rozwojem choroby jest bardzo utrudnione. Przez pandemię koronawirusa wyniki leczenia onkologicznego będą coraz gorsze.

Szacunkowo w tym roku ponad 355 tys. kobiet żyjących w 27 krajach Unii Europejskiej otrzyma diagnozę raka piersi, co będzie stanowiło 13,3% wszystkich rozpoznań nowotworów. Nie bagatelizujmy problemów zdrowotnych, apelowała podczas konferencji onkolog dr Barbara Huras.

– Chcemy rozmawiać i przypominać o tym, jak ważna jest profilaktyka. To właśnie ona pozwala na wykrycie choroby we wczesnych etapach. Przekłada się na zdrowie oraz wygląd kobiet, które usłyszały diagnozę nowotworu piersi.

Lekarze walczą o to, aby wskaźniki wyleczenia były lepsze niż obecne. Pamiętajmy, że w tej batalii pomóc może jedynie wczesne wykrycie choroby. Badajmy się więc i obserwujmy nasze ciało.

ABK

Skip to content