Fot. Radio Fiat/archiwum

Nieczynne stoki narciarskie, obiekty noclegowe, ograniczenia w podróżach zagranicznych. Dodatkowo pozamykane kina, teatry czy filharmonie. To, co dzieje się w placówkach kultury zobaczyć można jedynie w internecie. Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju, tegoroczne ferie zdecydowanie różnią się od poprzednich. Życie miejskie nadal jednak trwa. Sprawdziliśmy, co, gdzie i kiedy zaplanowano dla dzieci i młodzieży.

W województwie śląskim ferie 3 stycznia rozpoczęło ponad 500 tys. dzieci i młodzieży. Ograniczenia sanitarne uniemożliwiają uczestnictwo w zajęciach czy warsztatach. Działalność online to jednak szansa poznania oferty różnych instytucji w wielu miastach Polski. Po raz pierwszy siedem Rezydencji Królewskich przygotowało wspólną akcję dla dzieci i młodzieży na przerwę zimową – Ferie po królewsku online, której organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wirtualne zwiedzanie, bajki i legendy, a także nauka tańców dworskich, to tylko część atrakcji przygotowanych przez Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, mówi dyrektor placówki Zbigniew Wawer:

– Najważniejszą rzeczą, na której chcieliśmy się skupić to Teatr Królewski i warsztaty. To również współpraca z Operą Królewską, pokazanie pracy opery od zaplecza. Tego, jak przygotowują się artyści do występów, a także jak wygląda praca garderobianej czy jak produkuje się peruki do spektakli. Z drugiej strony mamy też taki cykl związany z ekologią.

Propozycje online dla dzieci i młodzieży publikowane są codziennie od 4 do 17 stycznia na stronach internetowych Rezydencji Królewskich oraz w mediach społecznościowych. Opublikowane zostaną także filmy edukacyjne, a wśród nich m.in. cykl “Muzeum oczami dziecka”, czyli zwiedzanie zabytkowych sal podczas wirtualnych spacerów z tancerką i prezenterką telewizyjną Idą Nowakowską:

– Dzieci zadają zupełnie inne pytania niż dorośli, dlatego opowiadanie im o historii musi być ciekawe. Chodząc po tych wszystkich zamkach, niesamowitych rezydencjach królewskich możemy wspólnie odkrywać dzieje naszego kraju. Zachęcam więc wszystkich: dzieci, dorosłych, aby włączyli się w te niezwykłe podróże.

Specjalny program w ramach akcji “Ferie po królewsku” przygotowały też takie placówki kultury, jak: Zamek Królewski w Warszawie, Zamek na Wawelu, Wieliczka oraz zamki w Malborku, Sandomierzu i Lublinie. Ideą projektu jest zachęcenie uczniów do spędzania czasu wolnego w otoczeniu kultury.

Oprócz zajęć online dzieci z klas I-IV szkół podstawowych mogą też skorzystać z oferty półkolonii. Wypoczynek organizowany jest wyłącznie w kraju. W województwie śląskim do bazy wypoczynku wprowadzono 277 zgłoszeń półkolonii dla blisko ośmiu tysięcy uczestników. Rodzice mogą przyprowadzać na półkolonie wyłącznie dzieci bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. Mają również obowiązek zaopatrzyć dziecko (uczestnika półkolonii) w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni publicznej.

Przypomnijmy też, że rząd zmienił decyzję odnośnie zakazu samodzielnego opuszczania domów przez dzieci i młodzież do lat 16.

ABK/IAR

Skip to content