Nuda podczas ferii? W Częstochowie z pewnością nie! Instytucje miejskie przygotowały dla zwiedzających różnorodną ofertę, z której skorzystają zarówno dzieci, jak i dorośli.

Teatr im. Adama Mickiewicza zaprasza chętnych do obejrzenia takich tytułów jak „Roszpunka”, „Cudowna terapia”, czy „Dziewiąty dzień księżycowy”, a Filharmonia Częstochowska do wysłuchania m.in. muzyki Rossiniego, Straussa i Dvořáka.

Pracownicy Muzeum Częstochowskiego przygotowali natomiast wiele ciekawych ekspozycji oraz warsztatów edukacyjnych. Szczegóły przybliża Justyna Cocyk:

– Rozpoczynamy malarstwem na szkle z Działem Etnografii. Z archeologami poznamy zabytki kultury łużyckiej, wykonując naczynia z gliny. Zapraszamy też na ciekawą opowieść do nowego budynku Muzeum Częstochowskiego. W Starym Ratuszu będzie można wysłuchać opowieści o dziejach najstarszego częstochowskiego ratusza. W kamienicy mieszczańskiej wysłuchamy historii Żydów częstochowian. Będzie też lekcja porównania na fotografiach obecnej Częstochowy z tą dawniejszą. Zapraszamy też na warsztaty dotyczące Morza Jurajskiego. Będzie można dotknąć skamieniałości mające 180 mln lat.

Podczas ferii, sporo dziać się będzie również w filiach Biblioteki Publicznej, których jest w Częstochowie aż 25:

– Stawiamy na praktyczne zajęcia dla dzieci. Będą to zarówno warsztaty literackie, jak i plastyczne. Wykorzystamy kolaże, origami oraz malowanie na szkle. Zaplanowaliśmy też zajęcia manualne. Uczestniczyć będzie można np. w lekcjach z robotyki z wykorzystaniem klocków Lego. W programie przewidziane są też warsztaty kodowania z wykorzystaniem gry „Scottie Go!”. Zajęcia prowadzone są dla dzieci od lat 6.

Z uwagi na obostrzenia sanitarne chętni do udziału w zajęciach edukacyjnych zobowiązani są do wcześniejszych zapisów. Wszelkie informacje, w tym numery telefonów do konkretnych placówek umieszczone są na stronach internetowych danych instytucji.

Częstochowscy miłośnicy sportów wodnych oraz innych rozmaitych aktywności zaproszeni są natomiast do Miejskiego Domu Kultury, który działalność edukacyjną prowadzi nie tylko w ferie. Więcej na ten temat mówi dyrektor instytucji Paweł Musiał:

– Odbywają się m.in. zajęcia wokalne, plastyczne, doskonalenia gry na instrumentach, fotograficzne, teatralne, z kroju i szycia, modelarskie czy też ceramiczne. Prowadzone są też zajęcia z gimnastyki relaksacyjnej, korekcyjnej oraz nauki pływania. Działa również u nas Zespół Pieśni i Tańca Częstochowa. Przypominam, że obecnie prowadzony jest nabór dla chłopców. Wszelkich informacji w tym temacie udziela Pani Danuta Morawska.

Warto też przypomnieć, że częstochowska instytucja otwarta jest także dla miłośników brzmień muzycznych – szczególnie tych, którzy pragną dzielić się swą twórczością na forum publicznym.

Od 11 lutego, godz. 17.30, w Miejskim Domu Kultury prezentowana będzie również wystawa Edyty Pilchowskiej pt. „Pamiętnik Nostalgiczny”.

Do zimowego zwiedzania różnorodnych ekspozycji zaprasza też Miejska Galeria Sztuki, w której zobaczymy ciekawe obrazy, grafiki oraz rzeźby. O jednej z przygotowanych wystaw mówi Joanna Matyja z działu promocji MGS:

– Już niedługo będziecie mogli Państwo zobaczyć wystawę szkicowników. Jest to bardzo ciekawa forma. To artystyczne notatki kilkunastu artystów, którzy przez cały 2021 rok prowadziło szkicowniki. Codziennie rysowali inną, małą formę tradycyjną.

Miejska Galeria Sztuki otwarta jest dla zwiedzających od wtorku do piątku w godz. 10.30-18.00 oraz w soboty i niedziele od godz. 12.00 do 19.00.

Zajęcia dla dzieci organizuje także Stowarzyszenie Kultura Często Nowa we współpracy z księgarnio-kawiarnią Niebo w Mieście, o czym szerzej mówi ks. Mateusz Ociepka, koordynator projektu:

Projekt „Z głową w chmurach” skierowany jest do dzieci ze szkół podstawowych i będzie odbywał się w drugim tygodniu ferii. W ramach projektu będą odbywały się zajęcia muzyczno-ruchowe, włoskie gry i zabawy, warsztaty wokalne, warsztaty lepienia z gliny, malarstwo, gry psychologiczne oraz zajęcia sportowe. Zgłaszać się można poprzez facebookowy fanpejdż Nieba w Mieście.

W czasie ferii odbędą się również zimowiska. Dzieci oraz młodzież skorzystają z oferty częstochowskiej Caritas, która zaprasza do ośrodka „Święta Puszcza” w Olsztynie. Wyjazd trwać będzie od 13 do 19 lutego. Podobną atrakcję, choć już w górskim Gliczarowie, organizuje Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej. Początek wyjazdu już 19 lutego.

ABK

Skip to content