17 lutego, po wielu tygodniach wyczekiwania, w kolejnych pięciu województwach Polski rozpoczną się ferie zimowe. Uczniowie szkół podstawowych i średnich z naszego regionu będą cieszyć się międzysemestralnym wypoczynkiem aż do 2 marca. Choć wiele osób na czas ferii wybiera się w różne regiony kraju, to spora część mieszkańców Częstochowy preferuje wypoczynek na miejscu. Pamiętajmy o tym, że zimowa przerwa spędzona w mieście wcale nie musi być nudna! Częstochowskie placówki oświatowe i kulturalne, kościelne oraz różne instytucje planują na nadciągające tygodnie wiele atrakcji dla najmłodszych, jak również dla tych nieco starszych.

Z inicjatywą skierowaną do dzieci i młodzieży wychodzą liczne parafie naszej archidiecezji. Wspólną rozrywkę na czas ferii proponuje m.in. Archikatedra św. Rodziny wraz ze Szkołą Podstawową nr 35 w Częstochowie. Więcej na ten temat mówi wikariusz parafii archikatedralnej ks. dr Michał Widera oraz nauczycielka matematyki z SP35 Katarzyna Pasiuk:

-Szkoła Podstawowa wraz z archikatedrą bardzo serdecznie zapraszają na półkolonie w dniach 25, 26 i 27 lutego. To jest druga połowa ferii. Zapraszamy dzieci, młodzież, każdą chętną osobę.

-Właściwie dedykujemy ten czas pod kątem przygotowanego planu do dzieci ze szkoły podstawowej, ale oczywiście młodzież ze szkoły średniej również jest zaproszony. Ma to być trzydniowe wydarzenie, które obejmuje tak naprawdę kilkugodzinny czas spędzony wspólnie z rówieśnikami, wspólnie z opiekunami ze szkoły i z parafii. Ma to być dobrze czas spędzony w ferie. Ma to być taki czas, kiedy dzieciaki będą mogły oderwać się trochę od ekranów, w jakiś atrakcyjny sposób spędzić te kilka godzin. 25 lutego planujemy wyjście do parku trampolin, 26 lutego wyjazd do parku rozrywki w Łodzi, a na zakończenie, 27 lutego spacer po górkach, wraz z ogniskiem w Olsztynie.

-Chętne osoby zapraszamy do kontaktu z parafią bądź szkołą. Najlepiej gdyby to się stało jeszcze w okresie przed feriami, choć oczywiście nasze półkolonie obejmują drugi tydzień ferii, stąd można telefonicznie bądź osobiście kontaktować się z parafią właściwie do pierwszego tygodnia ferii. Chcielibyśmy oczywiście znać wcześniej liczbę uczestników, tak żeby te wszystkie punkty programu jak najlepiej przygotować i spiąć ze sobą w całość. Zapraszamy do osobistego bądź telefonicznego kontaktu.

Atrakcje dla najmłodszych na czas ferii proponuje również Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. O planach instytucji opowiedziała Paulina Gradek:

-W okresie ferii zimowych, Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, jak każdego roku organizuje zimowisko dla dzieci i młodzieży, w tym dla dzieci i młodzieży z rodzin rolniczych. Zimowisko odbędzie się w dniach od 23 lutego do 1 marca. Miejscem zimowiska będzie Olsztyn pod Częstochową. Wciąż trwają jeszcze zapisy, choć miejsc już jest bardzo niewiele, także zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej. Tam znajdują się wszystkie informacje dotyczące zimowiska. Z kolei w naszej świetlicy środowiskowej, dzieciaki z terenów Częstochowy mogą aktywnie spędzić czas w godzinach 10:00-14:00. Także wszystkich chętnych, którzy nie wiedzą jak spożytkować ten czas bez szkoły, zapraszamy do udziału. Na pewno będą liczne atrakcje i zajęcia takie, które będą realizowały zainteresowania różnych grup dzieciaków.

Fundacja Oczami Brata co roku stara się zaproponować młodym mieszkańcom miasta kreatywnie spędzony wypoczynek. O tym, co szykuje fundacja opowiedział jej prezes i założyciel Paweł Bilski:

-Serdecznie zapraszamy na artystyczne ferie do Domu Oczami Brata, gdzie aktorki Teatru Nowego w Częstochowie przez całe ferie będą prowadziły zajęcia dla dzieci i młodzieży. W programie zaplanowaliśmy wiele różnych inicjatyw. Po pierwsze, żeby poznać teatr, aby zaprosić naszych uczestników do tego, aby współtworzyć jakiś występ, który zostanie pokazany na finisz ferii artystycznych. Dla uczestników zaplanowaliśmy również pracę z kamerą, ćwiczenia z dykcją i przygotowanie do tego, aby być może w przyszłości zdawać do szkół aktorskich. Więc serdecznie zapraszamy do tego, aby artystycznie i aktywnie właśnie spędzić ferie w domu Oczami Brata w Teatrze Nowym w Częstochowie. Zajęcia poprowadzi Małgorzata Grabara oraz Angelika Matusz. Są to aktorki zawodowe, które współpracują z wieloma różnymi teatrami w Polsce, a Angelika też podejmuje wiele różnych aktywności filmowych. Zgłoszenia przyjmujemy do 7 lutego, więc czasu nie jest dużo, ale bardzo prosimy o mobilizację i o telefon, aby się po prostu zapisać.

Ferie zimowe możemy spędzić również kulturalnie – o tym, co Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie zaplanował dla najmłodszych mówi Katarzyna Szeląg, kierownik Działu Promocji i Sprzedaży w częstochowskim teatrze:

-W Częstochowskim Teatrze mamy na czas ferii dwie propozycje dla najmłodszych widzów. 16 lutego, czyli zaraz na początku ferii o godzinie 16 zagramy spektakl „Jak Zostać Smokiem”. To jest japońska bajka muzyczna z pięknymi multimediami i mamy nadzieję, że wierni widzowie przyjdą i niektórzy zobaczą tę bajkę po raz kolejny. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie o godzinie 16 w niedzielę. Tutaj dodatkowa informacja i niespodzianka dla naszych widzów, ponieważ jest to czas karnawału. Proponujemy po spektaklu krótką zabawę z naszymi animatorkami, które przygotują dla dzieciaków karnawałowe atrakcje. Zachęcamy też widzów młodszych i starszych, aby przebrali się w jakieś karnawałowe kostiumy i myślę, że spędzimy ten czas razem w teatrze. Druga propozycja dla najmłodszych widzów to spektakl „Niesamowite Przygody Skarpetek”. Zagramy go o godzinie 10:00, 26 lutego i to jest nasz najnowszy hit dla młodego widza, czyli bajka, którą z powodzeniem graliśmy przez cały Mikołajkowy czas. Zapraszamy, nasze skarpetki również są bardzo rozbrykane i rozśpiewane, na pewno ta bajka będzie cieszyła się dużym powodzeniem wśród młodych widzów.

Zimowa przerwa międzysemestralna to chwila oddechu nie tylko dla dzieci, ale także dla nieco starszej widowni. Katarzyna Szeląg przybliżyła, na co mogą liczyć w tym czasie dojrzali widzowie:

-Ferie oznaczają nie tylko spektakle dla uczniów czy przedszkolaków, ale również czas, kiedy być może dorośli znajdą chwilkę dla siebie i towarzysząc dzieciakom znajdą chwilę wolnego wieczorem. Dla dorosłych widzów polecamy serdecznie „Urok likwidacji”, w reżyserii Agaty Biziuk gramy dwukrotnie, 21 i 22 lutego o godzinie 19. Jest to wieczór, więc wszyscy już będą po pracy. Spektakl o latach 90., szalonych i przełomowych. Muzyka z tego spektaklu mogłaby znaleźć się na płycie, bo jest naprawdę znakomita.. Gramy również nowy spektakl, „Lekcje Tańca”, którego premiera odbędzie się w sobotę, 15 lutego. Z kolei 23 lutego można dwukrotnie to przedstawienie obejrzeć na małej scenie. A karnawał zakończymy „Skandalem w rodzinie” – oczywiście nie będziemy go wywoływać w żadnych rodzinach, ale pokażemy spektakl muzyczny na podstawie utworów rozmaitych wykonawców, bo będzie m. in. Republika, i Zbigniew Wodecki, a także inne hity. Wodzierejem tego zamieszania będzie Adam Hutyra, który zaprasza gości, a oni opowiadają o swoich historiach, być może lekko też skandalicznych. To spektakl z muzyką na żywo, trzyosobowy zespół muzyczny pod dyrekcją Michała Walczaka. Za każdym razem panowie grają fantastycznie, także myślę, że jak kończyć karnawał to tylko w takim muzycznym stylu. Zapraszamy.

Do wspólnego spędzenia ferii zachęca mieszkańców miasta Muzeum Częstochowskie. W tym roku, oferowane zajęcia są zróżnicowane tematycznie, a każdy chętny z pewnością znajdzie coś dla siebie – podkreśla Katarzyna Jezierska z muzealnego Działu Edukacji i Wystaw:

-Ferie zaczynają się 17 lutego i od tego dnia w Muzeum Częstochowskim będziemy organizować zajęcia, na które serdecznie Państwa zapraszam – bowiem nie tylko dzieci i młodzież, ale także całe rodziny. Zapraszamy też grupy zorganizowane i te zajęcia będą się odbywały z zakresu archeologii, etnografii, historii, sztuki, przyrody i techniki. Są przez nas przygotowane dwukierunkowo. Zajęcia odbywać się będą w Muzeum Górnictwa Ród Żelaza w Parku Staszica oraz w Ratuszu, tutaj będziemy realizować takie tematy jak „W Świecie nietoperzy”, „Tajemnice rudnych chodników”, „Kolaż – namaluj obraz bez farb”, „Ludowe malarstwo na szkle” i „ Z heraldyką za pan brat”. Te zajęcia są bardzo interesujące, ponieważ w centrum uwagi jest eksponat i wokół niego budujemy narrację, często dzieci zwiedzają ekspozycje. To, jakie wystawy prezentujemy w muzeum jak również program ferii, możecie Państwo znaleźć na stronie internetowej Muzeum. Drugi kierunek to są zajęcia, na które zapraszamy do Multicentrum Zodiak w Parku Staszica. To będzie „Ptasia zima” i tutaj będą to zajęcia o ptakach, które spędzają zimę w Polsce i nasi goście, dzieci, którzy będą tu na zajęciach, dowiedzą się, jakie są przyczyny ptasich migracji, jakie gatunki zostają w kraju przez cały rok, jak dokarmiać ptaki. Dodatkowo będą budowały z klocków Kinex karmiki, a z papieru stworzą kolorowe ptaki. Wszystkie informacje o naszych zajęciach, o warsztatach, o spotkaniach dla dzieci indywidualnych wraz z opiekunami dla grup zorganizowanych znajdują się na stronie internetowej muzeum, a można te zajęcia umawiać pod numerem telefonu 504 757 502 oraz do Multicentrum Zodiak pod numerem telefonu 504 757 598.

Propozycje kreatywnie spędzonych ferii zimowych wysunęła również Spółdzielnia Artystyczna „Pracownia”. Szczegóły planowanych wydarzeń przybliża Maria Pospieszalska z „Pracowni”:

-W Spółdzielni Artystycznej Pracownia w pierwszym i w drugim tygodniu ferii mamy dwie różne propozycje dla dzieci i dla młodzieży. Pierwszy tydzień to są półkolonie dla dzieciaków od siódmego do dwunastego roku życia z najfajniejszą na świecie ekipą aktorów, aktorek, muzyków. Dzieci będą cudownie zaopiekowane i przede wszystkim będziemy działać kreatywnie. Będziemy mieć zajęcia aktorskie, gry terenowe, różne kreatywne zajęcia. Mamy już trochę doświadczenia w tym kierunku, to po prostu chcemy je wykorzystać. Wystarczy po prostu zadzwonić, znaleźć nas na Facebooku, zadzwonić, napisać do nas.

Warsztaty w Spółdzielni Artystycznej „Pracownia” stawiają również na kreatywne spędzenie ferii zimowych podczas pracy nad musicalem! O szczegółach opowiedziały Anna Wilk oraz Małgorzata Modrzycka:

-Chcemy, żeby tak jak Marysia mówiła, było kreatywnie. Chcemy odpowiedzieć na to, czego oni będą potrzebowali. Będziemy się ruszać i mobilizować razem z najmłodszymi. Oni mają odpocząć sobie od szkoły, ale w jakiś taki ciekawy sposób, a nie siedząc w domu. Pogoda jest taka, że raczej na sankach też sobie nie pojeździmy, więc korzystajmy z tych promyczków słońca i zróbmy coś fajnego.

-W drugim tygodniu będziemy zapraszać nieco starszą młodzież, czyli od 12 roku życia do dorosłości wzwyż na warsztaty musicalowe. To będzie już kolejna edycja tych warsztatów i tak naprawdę powoli kończą nam się miejsca, ale jeszcze jesteśmy w stanie troszeczkę poszerzyć ściany naszej pracowni i będziemy uczyć się śpiewać, tańczyć i „aktorzyć”. Będziemy mieć zajęcia z zakresu improwizacji, impostacji głosu, dykcji, podstawowych scen teatralnych i właśnie przede wszystkim będziemy robić choreografię. Za to będzie odpowiedzialna Małgorzata Modrzycka i będziemy przygotowywać numer musicalowy konkretny z tą grupą.

Zimowa laba to bez wątpienia długo wyczekiwany czas dla uczniów. Sposobami na udane ferie podzielili się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 35 w Częstochowie, Mateusz i Amadeusz:

-Na pewno jakieś wycieczki, jakiś wyjazd. Po prostu, że jest czas wolny, można spać długo, np. do jedenastej, żeby nie musieć wstawać o 7.30 i iść potem do szkoły.

-Lubię bardzo dobrze spędzać czas. Chodzić na rybę, robić coś, bo nie lubię siedzieć, tylko ja muszę cały czas coś robić. Lubię chodzić na spacery, na rowery, na łódki, kajaki. No i właśnie wycieczki. To jest to, gdzie można właśnie bardzo fajnie spędzić czas. Myślę, że jak będę dorosły, to dalej będę spędzał czas tak jak teraz go spędzam. Czyli na wędkowaniu, na sportach, na nauce.

-Rok temu spędziłem bardzo aktywnie fajnie czas we ferie. Właśnie z wyjazdem z katedrą w góry. Byliśmy na kuligu, spędzaliśmy razem wspólnie czas. Nie siedzieliśmy tylko na telefonach, ale po prostu graliśmy też w różne gry, na przykład w chowanego. Pływaliśmy w aquaparku.

-Dawajcie! Chodźcie, jedziemy na ferie do katedry, na półkolonie, możemy spędzić czas nie tylko w szkole, ale też na dobrej zabawie.

Przerwa międzysemestralna w Częstochowie zapowiada się bardzo różnorodnie. Bez względu na to, czy spędzimy ten czas w mieście czy też poza nim, namawiamy do aktywnego wypoczynku i pogłębiania własnych zainteresowań. Ferie stanowią ku temu doskonałą okazję!

A.O.

Skip to content