Od 11 stycznia częstochowscy uczniowie w województwie śląskim, podobnie jak w województwach lubelskim, łódzkim, podkarpackim i pomorskim, zaczynają ferie zimowe. Zajęcia, warsztaty, zimowiska to tylko niektóre z atrakcji jakie przygotowano dla dzieci i młodzieży.

W organizację zimowego wypoczynku zaangażowane są częstochowskie fundacje, parafie, a także Caritas, która proponuje dzieciom kilkudniowy wyjazd. Więcej na ten temat mówi ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora częstochowskiej Caritas:

– Już w najbliższą sobotę rozpoczynamy zimowisko, które będzie odbywać się w Olsztynie koło Częstochowy w Archidiecezjalnym Centrum Duchowości “Święta Puszcza”. Miejsce to oferuje szereg atrakcji – gry, zabawy, integrację, spacery i wyjście na lodowisko. W trakcie zimowiska odbędą się ponadto dwa wyjazdy – jeden do aquaparku do Tych, a drugi do ogrodu zoologicznego w Chorzowie.

Wyjazd z rodziną czy przyjaciółmi to jednak nie jedyny sposób na spędzenie ferii. Dla tych, którzy zostaną w Częstochowie, a nie chcą się nudzić, przygotowano sporo ciekawych propozycji. Jedną z nich oferuje Muzeum Częstochowskie. Jak mówi Justyna Cocyk z Muzeum Częstochowskiego – zajęcia, organizowane przez instytucję, przeznaczone zarówno dla grup, jak i osób indywidualnych.

– Warsztaty są bardzo różnorodne. Zaczynamy od Działu Historii, gdyż najpierw historycy opowiedzą o rycerzach, herbach i zbrojach. W dalszej części pierwszego tygodnia ferii przeniesiemy się do Muzeum Haliny Poświatowskiej, gdzie organizowane będą warsztaty plastyczne – opisuje Cocyk. – W czwartek zaprosimy do Rezerwatu Archeologicznego na Rakowie, gdzie będzie można uczestniczyć w warsztatach w glinie. Tydzień zakończy się bardzo ciekawymi zajęciami w Dziale Przyrody, podczas których przyrodnicy będą tłumaczyć, co zwierzęta robią w okresie zimowym.

Fani sportu w czasie ferii także znajdą coś dla siebie. Jak podaje Marcin Mazik z Działu Sportu i Rekreacji Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Częstochowie, mieszkańcy będą mieli mnóstwo możliwości spędzania aktywnie wolnego czasu.

– Na początek zapraszam na Sztuczne Lodowisko, znajdujące się przy ul. Boya-Żeleńskiego. Jeśli ktoś wolałby skorzystać z obiektu nieodpłatnego, to może się poślizgać na Miejskiej Ślizgawce przy ul. 3 Maja. W dużo większym niż zazwyczaj stopniu można skorzystać z pływalni krytych przy Alejach Najświętszej Maryi Panny oraz al. Niepodległości – mówi Mazik. – Organizujemy ponadto dwa turnieje dla dzieci i młodzieży, które spędzają ferie w mieście – Zimowy Turniej Dzikich Drużyn w Piłce Nożnej oraz Zimowy Turniej Siatkówki. Po szczegóły oraz na zapisy zapraszamy na naszą stronę www.mosir.pl.

Również i miłośnicy kina nie będą mogli narzekać na brak atrakcji. Jak mówi Specjalista ds. Filmu Kina Studyjnego OKF Iluzja, Małgorzata Stasikowska-Lis, kino przygotowała na okres ferii specjalną ofertę.

– Jak co roku, proponujemy dzieciom “Ferie z filmem”, w związku z którymi przygotowaliśmy 6 różnych filmów dla różnych grup wiekowych. Ich tytuły to: “Kraina Lodu 2”, “Czarownica 2”, “Basia 3”, “Szybcy i śnieżni”, “Młody renifer Alex” i “Marona – psia opowieść”. Godziny seansów poszczególnych filmów podane są na naszej stronie okf.czest.pl.

Co ciekawe, częstochowskie ferie nie będą całkowicie pozbawione możliwości dalszej nauki. W parafii św. Faustyny Dziewicy w pierwszym tygodniu ferii będą odbywały się zajęcia z matematyki, przygotowujące do egzaminu maturalnego, prowadzone przez dr. Marka Ładygę, prof. Politechniki Częstochowskiej. Więcej informacji na stronie swietafaustyna.pl. Wszystkim mieszkańcom Częstochowy życzymy udanego wypoczynku w czasie ferii zimowych!

MSI

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content