Festiwal dla niepełnosprawnych

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Częstochowie organizuje IV edycję Festiwalu Piosenki Podwórkowej.

– Od czterech lat organizujemy Festiwal w wymiarze ponadregionalnym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową oraz ze sprzężeniami z pięciu województw, w tym województwa świętokrzyskiego, śląskiego i małopolskiego – mówi kierownik Częstochowskiego Centrum dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi, Beata Sobolewska. – Osoby z niepełnosprawnością, które przyjeżdżają na Festiwal, są w różnym wieku – mogą to być zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Jednak zawsze podkreślam, że niepełnosprawność jest o tyle specyficzna, iż polega na tym, że dziecko zostaje zamknięte w ciele dorosłego. Z tego powodu wszyscy razem się bawimy w taki sposób, w jaki bawią się dzieci, czyli ze wszystkimi dziecięcymi radościami, smutkami, sukcesami i porażkami.

Kierownik szczególnie podkreśla walor artystyczny wydarzenia.

– Nasi uczestnicy bardzo chętnie biorą udział w festiwalu, bo oprócz fantastycznej zabawy, zawsze mamy gościa lub gości specjalnych. To osoby znane ze świata artystycznego i muzycznego, które są jurorami, skutkiem czego występy naszych uczestników są oceniane w sposób profesjonalny – zarówno pod względem wokalnym, jak i całej aranżacji scenicznej – podsumowuje Sobolewska.

Festiwal odbędzie się 16 października br. o godz. 10:00 w Hali Polonia w Częstochowie. Dofinansowanie Festiwalu zapewnił Państwowy Fundusz Rehabilitacyjny Osób Niepełnosprawnych.

MSI

Fot.: Gazeta Wyborcza