Zbliża się kolejna edycja Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Sola Musica. Cztery koncerty festiwalowe odbędą się w kościele ewangelicko-augsburskim w Częstochowie przy ul. Śląskiej 20, w ostatnią niedzielę lipca oraz trzy niedziele sierpnia.

O pierwszym koncercie, który odbędzie się 31 lipca, mówi dyrektor artystyczna festiwalu Beata Młynarczyk :

– Rozpoczynamy w tym roku od muzyki dawnej i tak się składa, że ten pierwszy koncert będzie zarazem jednym z czterech koncertów wyjątkowo rozśpiewanych. W tym roku taką mamy rozśpiewaną edycję naszego festiwalu. Podczas każdego z koncertów będziemy słuchać muzyki z udziałem głosu solowego i pierwszego dnia będzie to głos Aleksandry Hanus, to jest absolwentka naszej częstochowskiej Szkoły Muzycznej, a później Akademii Muzycznej w Łodzi. […] Takiego też dawnego repertuaru będziemy słuchać, będzie muzyka niemiecka, będzie również muzyka polska, barokowa m.in. Stanisław Sylwester Szarzyński, którego koncert zabrzmi podczas tego wieczoru. Myślę, że będzie to ciekawa propozycja i ciekawe otwarcie bardzo różnorodnego w tym roku festiwalu.

Podczas festiwalu, oprócz muzyki organowej, będzie można usłyszeć również recital wokalny Wojciecha Wantuloka, który zaśpiewa pieśni mało znanych i rzadko wykonywanych kompozytorów polskich m.in. Jana Gawlasa czy ks. Hławiczki. W tym festiwalu, usłyszeć będziemy mogli również, na specjalne życzenie publiczności, muzykę jazzową:

– Ze względu na to, że dokładnie latem tego roku mija 85. rocznica śmierci George’a Gershwina, a skoro George Gershwin i skoro festiwal jest muzyki kameralnej i nie proponujemy naszej publiczności „Błękitnej rapsodii” czy „Uwertury Kubańskiej”. To sięgamy m.in. po piosenki George’a Gershwina jak i również innych wielkich klasyków muzyki jazzowej. Śpiewać będzie Ana Andrzejewska, to również jest częstochowianka, absolwentka naszego częstochowskiego Liceum Plastycznego, a potem Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Będzie trochę nostalgicznie, rytmicznie, bluesowo.

Wszystkie koncerty odbędą się w kościele ewangelicko-augsburskim, w miejscu które jest już muzycznie sprawdzone:

– Jest to miejsce dobre akustycznie, chociaż jest to akustyka specyficzna i tam nie wszystko brzmi równie dobrze, ale akurat muzycy dawnej ta akustyka dobrze sprzyja i staramy się dobrze to wykorzystywać. Jest to miejsca muzyce przyjazne, co nie jest bez znaczenia, położone w dobrym punkcie i już mające swoją muzyczną renomę, tam się rozmaitego rodzaju wydarzeń muzycznych odbywa coraz więcej. Bardzo z tego się cieszymy, że takie miejsce nam się pojawiło i utrwala w świadomości słuchaczy i pracujemy nad tym żeby tę dobrą renomę utrwalać.

Organizatorzy zapraszają w niedziele 31 lipca oraz 7., 14., 21. sierpnia, na godz. 17:00. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

KKO

Skip to content