Festiwal Twórczości Maryjnej Sancta Maria już w maju

Trwają zapisy do kolejnej edycji Gali Twórczości Maryjnej Sancta Maria. Corocznie festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie Sancta Maria oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Częstochowie.

Eliminacje składają się niezmiennie z trzech konkursów do wyboru: muzycznego, plastycznego oraz literackiego. Ich podsumowaniem ma być spotkanie w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

– Jeśli chodzi o konkurs muzyczny, to spotykamy się jak co roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 na przesłuchaniach. Ci najlepsi wystąpią na gali. W przypadku konkursów: plastycznego i literackiego są powoływane komisje i wszystko jest rozstrzygane w szkole. W konkursie literackim pominęliśmy przedszkola ze względu na poziom trudności. Dopiero od szkoły podstawowej do 20. roku życia uczestnik może napisać wiersz w dowolnej formie, nie mniej, niż 12 wersów. Taką pracę można wysłać do nas mailowo lub dostarczyć do szkoły – mówiła Anna Rybowicz, organizator festiwalu.

Celem konkursu poza promowaniem dzieci, młodzieży i ich telnetów jest ewangelizacja, którą można wyrazić w artystyczny sposób.

– To m.in. przybliżanie postaci Maryi oraz dzieci do Kościoła, poszerzanie ich wiedzy na temat Biblii i wiary. W tym roku hasłem festiwalu są „Krzyże i kapliczki bliskie naszym sercom”. Każdy z nas ma jakieś ulubione miejsce modlitwy i spotkania z Bogiem oraz Matką Bożą. To wszystko można uzewnętrznić poprzez obraz lub pismo. W przypadku konkursu muzycznego jest to pieśń maryjna – dodała Anna Rybowicz.

Każdego roku nagradzanych jest ok. 140 laureatów. Festiwal objął honorowym patronatem metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Patronat medialny sprawują m.in. Radio Fiat oraz portal czestochowskie24.pl. Finał festiwalu przewidziany jest w połowie maja.

BNO

Skip to content