Feta z MPK

Z okazji 60-lecia wyjazdu pierwszego tramwaju na ulice Częstochowy, w sobotę 9 marca Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zorganizowało na terenie swojej zajezdni specjalnie przygotowaną uroczystość. Zgromadzoną publiczność przywitały zespoły takie jak Stokrotki czy AmperA. Podczas wydarzenia nie zabrakło pokazu filmów multimedialnych Dekady tramwajowe, przedstawiających historię miasta z tramwajami w tle.

Były pokazy sprawnościowe, prelekcje policji oraz występy gości. To jedyna z bardzo niewielu okazji dla mieszkańców do poznania przedsiębiorstwa od kuchni.

– To, co na co dzień nie było dostępne dla mieszkańców, dzisiaj się stało dostępne. Warto poznać historię, która towarzyszyła przez ostatnie 60 lat funkcjonowaniu tramwajów. Pod koniec popołudnia zabytkowe maszyny wyjadą w uroczystej paradzie na północ miasta. Dysponujemy wszystkimi tramwajami, które przez lata woziły częstochowskich pasażerów. Modele takie jak: 4N (on wyjechał jako pierwszy), 102N, 105Na oraz Twist to cztery pokolenia tramwajów, które wyjadą na częstochowskie ulice w uroczystym stylu – mówił rzecznik MPK w Częstochowie Maciej Hasik, prowadzący całą uroczystość.

Główną atrakcją imprezy było zwiedzanie zajezdni MPK, przed którą mieszkańcy czekali już od pierwszych chwil rozpoczęcia zabawy.

– Zwiedziliśmy całą drogę, zaczynając od dwóch hal wydziału tramwajowego. Następnie przeszliśmy do wydziału autobusowego, gdzie zobaczyliśmy nową i starą część hali, w której naprawiane są autobusy. Wycieczkę zakończyliśmy na wydziale eksploatacji i ruchu, który zatrudnia wszystkich kierowców i motorniczych – opowiadał oprowadzający po obiektach członek częstochowskiego klubu miłośników komunikacji miejskiej Radosław Fijałkowski.

Na zakończenie oprowadzania po zajezdni gościom zaproponowano wizytę w biurze dyspozytorni, w której na bieżąco sprawdzane są wszystkie parametry odbywanych aktualnie kursów. Dyspozytor Jan Mucha tłumaczył zwiedzającym zasady działania systemów monitorowania.

– Monitorujemy pozycję wszystkich autobusów i tramwajów, które znajdują się na mieście. Widzimy na bieżąco stan opóźnień, a każdy odbywany kurs możemy sprawdzać indywidualnie – tłumaczył dyspozytor Jan Mucha.

W ciągu jednego dnia roboczego wszystkie miejskie tramwaje w Częstochowie pokonują 3 500 km, a autobusy – 35 000 km. Jest to niewiele mniej niż obwód Ziemi. Częstochowskie tramwaje przewożą w ciągu doby 30 000 osób, natomiast autobusy – 90 000. To tyle, co siedem pełnych stadionów Włókniarza Częstochowa.

BNO