fot. Filharmonia Częstochowska/YouTube

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana, jak każda instytucja kultury, nadal pozostaje zamknięta. Mimo to jej muzycy nie rezygnują z ćwiczeń – w ten sposób nagrali symfonię Mozarta i udostępnili ją online.

Tuż przed majówką orkiestra Filharmonii Częstochowskiej przygotowała klip pierwszej części Symfonii g-moll KV 550 Wolfganga Amadeusza Mozarta. O inicjatywie nagrania utworu tak niekonwencjonalną metodą mówi dyrektor artystyczny Filharmonii, Adam Klocek.

– Inicjatywa wypłynęła z potrzeby pokazania, że Filharmonia funkcjonuje i że cały czas jesteśmy w dobrej formie artystycznej. W związku z tym, że nie możemy się spotykać, postanowiliśmy nagrać pierwszą część Symfonii g-moll KV 550 Wolfganga Amadeusza Mozarta w taki sposób, że każdy z muzyków nagrał osobno swoją partię, a później Adam Celiński zmontował to wszystko w jedną całość, którą przedstawiliśmy na naszej stronie internetowej.

Dyrektor Filharmonii Częstochowskiej, Ireneusz Kozera, zapowiada, że to nie jedyne działanie, jakiego zamierzają się podjąć pracownicy filharmonii w najbliższym czasie.

– Podobną rzecz przygotowuje również chór naszej filharmonii, Collegium Cantorum. Jego członkowie są w trakcie organizacji dwóch rzeczy – pierwsza to czwartkowe spotkania z chórem, stanowiące montaż najciekawszych utworów, wykonywanych przez Collegium Cantorum, a druga to prezentowanie tych utworów online – w podobny sposób, w jaki zrobiła to orkiestra.

Technicznie materiał opracował Adam Celiński i jego Studio Radioaktywni. Projekt koordynował dyrektor filharmonii Ireneusz Kozera, kierownictwo muzyczne sprawował dyrektor artystyczny Filharmonii Częstochowskiej Adam Klocek. Klip nagrany przez orkiestrę Filharmonii Częstochowskiej dostępny jest na jej kanale YouTube.

MSI

Skip to content