Fot. Radio Fiat

Od 17 października w powiecie częstochowskim zacznie obowiązywać czerwona strefa zagrożenia epidemiologicznego, co znacząco wpłynie na funkcjonowanie wielu instytucji. Sprawdziliśmy, jak w nowej rzeczywistości odnajdą się trzy miejsca: Filharmonia Częstochowska, Teatr im. Adama Mickiewicza i Ośrodek Kultury Filmowej.

Działalność wymienionych placówek kultury zmieniła się już kilka miesięcy temu, kiedy w marcu na terenie Polski wprowadzony został „lockdown”. Jak tłumaczy Agnieszka Małasiewicz z impresariatu Filharmonii Częstochowskiej, chociaż nowe zasady sanitarne mocno ograniczyły działalność instytucji, nie oznaczają jej zamknięcia.

– Filharmonia Częstochowska pracowała, pracuje i będzie pracować. Jesteśmy jednak zobowiązani do ograniczenia sprzedaży biletów, ponieważ na sali może znajdywać się jedynie 25% widowni. Do takiej sytuacji przygotowaliśmy się już wcześniej jeszcze podczas żółtej strefy. Teraz zajęte może być co czwarte miejsce, a nie drugie jak poprzednio. Oczywiście przypominamy o zasadzie maska, dystans i dezynfekcja.

Podobne zasady zaczną obowiązywać w Teatrze im. Adama Mickiewicza, o czym mówi dyrektor Robert Dorosławski.

– Na szczęście możemy grać, co jest dla nas bardzo ważne. Teatr to przecież żywe spotkanie ludzi na scenie i widowni. Gramy regularnie, ale wszystkie przedstawienia przenieśliśmy z sali kameralnej na dużą. Dbamy również o bezpieczeństwo, dezynfekujemy pomieszczenia i apelujemy do Państwa o stosowanie się do wymogów sanitarnych.

Wprowadzone obostrzenia związane z COVID-19 zmieniły funkcjonowanie także częstochowskiego Ośrodka Kultury Filmowej, który zachęca widzów do korzystania z platformy mojeekino.pl. Więcej na ten temat mówi st. spec. ds. filmu Małgorzata Stasikowska-Lis.

– Z przyjemnością możemy Państwa poinformować, że nasze kino OKF Iluzja jest już na platformie kin studyjnych. Bez wychodzenia z domu można wejść do naszej wirtualnej sali i cieszyć się wspaniałym filmem. Na platformę można wejść poprzez stronę OKF www.okf.czest.pl albo przez ogólną platformę www.mojeekino.pl, wykorzystując komputer albo urządzenia mobilne. Aby część środków z biletu na wirtualny seans trafiła do OKF Iluzja, po wejściu na platformę trzeba wybrać z listy właśnie naszą instytucję. Lokalne kina uszeregowane są tam alfabetycznie, według nazw miast.

Platforma przystosowana jest dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu – część filmów wyświetlana jest z audiodeskrypcją i napisami dla osób niesłyszących.

ABK

Skip to content