Finał konkursu „Wszystko o Teatrze im. Adama Mickiewicza”

I Powiatowy Konkurs “Wszystko o Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie” | Fot. Radio Fiat

W środę 19 maja zakończył się I Powiatowy Konkurs na prezentację multimedialną „Wszystko o Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie”. Konkurs został zorganizowany przez VIII Liceum Ogólnokształcące Samorządowe w Częstochowie, a honorowy patronat objął Robert Dorosławski, dyrektor Teatru Mickiewicza.

Genezę i przebieg konkursu omawia Ilona Walczak-Dądela, dyrektor VIII LO Samorządowego:

Dziś mamy podsumowanie I Powiatowego Konkursu na prezentację multimedialną „Wszystko o Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie”. Konkurs powstał w głowie jednej z naszych nauczycielek. Tym pomysłem zachwycili się i inni nauczyciele, w związku z tym konkurs doszedł do skutku. Bardzo dużym zainteresowaniem się cieszył. Mieliśmy ponad 40 prezentacji, które spłynęły z Częstochowy i z powiatu. Mamy laureatów zarówno w kategoriach szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych.

Inicjatorka konkursu, Teresa Rygalik-Weżgowiec z VIII LO dzieli się swoim zachwytem nad ilością i jakością prac konkursowych oraz nad przebiegiem samego konkursu:

Marzyłam o możliwości zorganizowania tego konkursu od bardzo dawna i stało się to rzeczywistością, udało nam się. Tych prac napłynęło bardzo dużo, bo prawie 50. Poziom prac naprawdę bardzo wysoki. Co mnie zaskoczyło w pracach? To jak dzieci bardzo dobrze znają historię Teatru, jak świetnie orientują się w repertuarze, znają aktorów naszego teatru. Wszystko mnie zaskoczyło. To, że się w ogóle teatrem interesują. To mnie cieszy, to jest zjawiskowe, bo dzieci chcą teatru. Chcą chodzić do teatru, mam nadzieję, że nastąpi to jak najszybciej.

Mile zaskoczony był również dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza, Robert Dorosławski, który objął konkurs swoim honorowym patronatem:

Konkurs znakomity, bardzo dużo prac. Niektóre fantastyczne. Bardzo duży ogrom pracy włożonej przez młodzież w ten materiał. Wybór był niezwykle ciężki. Jesteśmy bardzo zadowoleni ponieważ ta wiedza o teatrze znacznie się poszerzyła wśród tych uczestników i opiekunów. To nas bardzo cieszy i cieszymy się, że zainteresowanie teatrem było tak duże.

Laureatka II miejsca Julia Michalczyk z IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie podsumowuje swój udział w konkursie:

Bardzo się cieszę. Moją opiekunką była pani Jolanta Kuźnicka, bardzo jej dziękuję za opiekę i zaangażowanie. Za to, że mnie zachęciła do tego konkursu. Mam nadzieję, że będę miała okazję wziąć udział w następnej edycji. Nie spodziewałam się tego. Myślałam, że bardziej może jakieś wyróżnienie jak już, ale wiem, że prac było dużo i na pewno wszystkie prace były świetne. Bardzo się cieszę i dziękuję też organizatorom za taki werdykt.

Swojego zaskoczenia nie kryje też Alicja Kamińska z VIII LO Samorządowego, która zdobyła wyróżnienie w konkursie:

Zdobyłam wyróżnienie w konkursie i jestem bardzo z tego zadowolona ponieważ nie spodziewałam się takiego werdyktu. Zaangażowałam wszystko, swoją wyobraźnię, pasję do teatru, zamiłowanie do aktorstwa i jestem bardzo z tego dumna. Cieszę się, że mogłam tutaj dzisiaj być, odebrać tą nagrodę i jest mi bardzo miło.

Wszystkich młodych miłośników aktorstwa i teatru powinno też zainteresować, że Teatr im. Adama Mickiewicza od lat współpracuje z młodzieżą. Jak wygląda ta współpraca, wyjaśnia dyrektor teatru, Robert Dorosławski:

Mamy dosyć dużą grupę wolontariuszy, ponad 80-osobową. Ona oczywiście zawiesiła swoją działalność w okresie pandemicznym, ale mamy nadzieję, że w nowym sezonie wszystko powoli przycichnie i będziemy mogli wrócić do współpracy między teatrem a młodzieżą.

Do zespołu wolontariuszy można dołączyć, zgłaszając się w dziale promocji teatru. Panie tam pracujące udzielą wszystkich potrzebnych informacji.

RG

Fot. Radio Fiat
Fot. Radio Fiat
Fot. Radio Fiat
Fot. Radio Fiat
Fot. Radio Fiat
Robert Dorosławski, dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza | Fot. Radio Fiat
Fot. Radio Fiat
Fot. Radio Fiat
Teresa Rygalik-Weżgowiec, inicjatorka konkursu | Fot. Radio Fiat
Ilona Walczak-Dądela, dyrektor VIII LO Samorządowego | Fot. Radio Fiat
Fot. Radio Fiat
Fot. Radio Fiat
Fot. Radio Fiat
Fot. Radio Fiat
Fot. Radio Fiat
Skip to content