Forum dla mężczyzn i nie tylko

Źródło: facebook.com

„Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce” – tak brzmi nazwa pierwszego w Częstochowie forum skierowanego do osób zainteresowanych rozwojem oraz duchową opieką nad mężczyznami. Spotkanie zaplanowano w sobotę 25 maja w auli parafii św. Zygmunta.

W jego ramach przewidziano szereg wykładów dotyczących mężczyzny w aspekcie istnienia, duchowej formacji, powołań czy walki i męstwa. Tematy podjęte na forum będą dotyczyły aktualnych problemów.

– W kontekście powszechnego kryzysu męskości, Mieczysław Guzewicz wygłosi referat i podpowie, kim tak naprawdę jest mężczyzna, rodzajem męskim, żeńskim czy niejakim? Taki też został obrany tytuł jego prelekcji. Będziemy się też zastanawiać nad tym, jaka jest rola i miejsce mężczyzny w świecie. Kolejny wykład to spojrzenie na to miejsca w kontekście udziału każdego chrześcijanina, powołanego do współdziałania z Chrystusem. Ostatnim zaproszonym gościem będzie Aleksander Beta, lider Wojowników Maryi z Łodzi, który przez swoje świadectwo podzieli się życiowymi doświadczeniami oraz powie, w jaki sposób odnalazł i nadal odnajduje swoje miejsce w rodzinie i we wspólnocie – zapraszał Mariusz Janas, inicjator akcji.

Kryzys męskości to temat, o którym w opinii publicznej mówi się coraz częściej. Organizator forum dodał, że jego przyczyną może być m.in. zmieniająca się na przestrzeni dziejów istota męskości, która z czasem zaczęła odgrywać coraz mniejsze znaczenie w świecie.

– Rola mężczyzny i spojrzenie na niego zmieniało się przez wieki od samego początku istnienia człowieka. Najpierw mężczyzna był traktowany, jako ktoś odpowiedzialny za wszystko, kto ponosi konsekwencje swojego działania, jest twardy, zdecydowany oraz zawsze wie, czego chce. Przez wieki model kulturowy przeszedł od etapu wychwalania męskości, przez jego zaprzeczanie, do totalnego odrzucenia tego, kim powinien być prawdziwy mężczyzna. Współcześnie widzimy pewne zawłaszczanie tego pola przez kobiety – dodał organizator forum.

W harmonogramie Forum przewidziano również panel dyskusyjny pod hasłem: „Adamie, gdzie jesteś?”, który poprowadzi Aleksandra Mieczyńska. Spotkanie zakończy Eucharystia pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, start punktualnie o godz. 9:00.

BNO

Skip to content