Fundacja A jutro? otwiera Świetlicę Terapeutyczno-Edukacyjną

Od najbliższego piątku 27 września w Częstochowie funkcjonować będzie nowa Świetlica Terapeutyczno-Edukacyjna dla osób ze spektrum autyzmu. Jej pomysłodawcą i organizatorem jest Fundacja A jutro?

O idei założenia Fundacji oraz o jej celach i zadaniach opowiedziała założycielka Marta Niciejewska:
– Fundacja A jutro? powstała dokładnie rok temu, chociaż pomysły rodziły się gdzieś już przez kilka dobrych lat. Z potrzeby serca, z potrzeby życia, codzienności. Mam starszego syna Bogusza, który ma teraz 19 lat, ma autyzm. I tak naprawdę sens z powiek spędza takim rodzicom jak ja sytuacja, kiedy zastanowimy się co dalej po 24 roku życia, kiedy dziecko kończy już szkołę, edukację i tak naprawdę zostaje w domu w czterech ścianach. Nie każdy rodzic ma takie możliwości finansowe i organizacyjne, żeby temu dziecku zapewnić świetne dalsze życie, czyli bezpieczne, z rówieśnikami, z edukacją, z rozwojem kompetencji innych niż do tej pory. Więc ta fundacja powstała właśnie z takiej potrzeby zorganizowania dzieciakom po 24 roku życia jakiegoś obszaru, w którym dalej by funkcjonowały w jakiejś małej społeczności, nie czułyby się odosobnione, zostawione samemu sobie, gdzie mogłyby realizować swoje jakieś pasje, uczyć się nowych kompetencji, spędzać czas właśnie z tymi rówieśnikami, bo uważam, że to jest bardzo dużo. Z ludźmi po prostu.

Jednym z efektów działań osób zaangażowanych w przedsięwzięcia Fundacji jest uruchamiana właśnie Świetlica Terapeutyczno-Edukacyjna:
– 27 września otwarcie świetlicy. Mamy już część wypoczynkową dla dzieciaków przygotowaną. Pracujemy nad częścią warsztatową i kuchnią. Łazienka jest w bardzo dobrym stanie, więc nie musimy nad nią jakoś szczególnie się pochylać. Marzymy o tym, żeby kupić piec. Piec, który będzie wypalał różne ceramiczne prace naszych dzieciaków, bo chcemy, żeby taką kompetencję też nabyły. Mamy osobę, która umie w te klocki, więc się zajmie tym tematem. Bo tak jak mówię, nie chciałabym, żeby te dzieciaki tylko spędzały tam czas na zasadzie, nie wiem, oglądamy bajki, jakieś filmy. Bo mamy dużo pomysłów i nauki angielskiego na takim poziomie, na jakim oczywiście możemy dostosować do ich możliwości, ograniczeń, potrzeb takich psychofizycznych. Docelowo chcemy, żeby do świetlicy trafiło 7-ro podopiecznych, na razie mamy 5-ke i to są bardzo fajne kontaktowe dzieciaki, natomiast z dużymi potrzebami, z dużymi dysfunkcjami, ale ogarniamy na razie.

Projekty i działania Fundacji A jutro? są bardzo ambitne, a jednocześnie bardzo ciekawe. Już w najbliższych miesiącach odbędzie się kilka z nich:
– W październiku na pewno zorganizujemy malowanie przy kawie, ponieważ mamy taką firmę, która troszkę nami się zaopiekowała i jakiś procent zakupu kaw tej firmy ląduje rzeczywiście na konto fundacji. Chcemy zrobić takie spotkanie ze Stowarzyszeniem Plastyków Częstochowskich i z mieszkańcami Częstochowy, czyli kto będzie chętny, będzie chciał malować, sprawdzić się jako artysta, malarz pod okiem profesjonalistów, artystów i jeszcze napić się pysznej, aromatycznej kawy, to zapraszamy, proszę sprawdzać nasz profil na Facebooku, tam będą wszystkie informacje. Ale duża rzecz, która się już dzieje, bo napływają do nas ze wszystkich stron Europy zgłoszenia, to jest pierwszy międzynarodowy konkurs piosenki autorskiej, skierowany do ludzi od 15 roku życia. Ten konkurs jest organizowany przy udziale Urzędu Miasta Częstochowy. Oprócz tego wspierają nas bardzo fajni ludzie, artyści, muzycy w jury, m.in. Paweł Łowicki czy Kuba Bociąga. Będzie to naprawdę duża sprawa, bo z tego co mi wiadomo takiej dużej rzeczy dawno nie było w Częstochowie.

Szczegóły działań Fundacji A jutro? znaleźć można m.in. na profilu facebookowym Fundacji.

Skip to content