Fundacja Oczami Brata uzyskała milionową dotację na cele artystyczne

Działająca na terenie Częstochowy Fundacja Oczami Brata uzyskała od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotację sięgającą miliona złotych na działalność kulturalną. Fundacja zajmuje się opieką i aktywizacją społeczną osób z niepełnosprawnościami. Dotacja posłuży do aktywizacji także na polu kulturalnym i artystycznym.

Fundacja Oczami Brata będzie realizowała projekt artystyczny w ramach projektu Teatr Nowy, rozpoczętego w marcu 2021 roku. Dotację uzyskano także na dokończenie budowy Domu Fundacji Oczami Brata. Więcej o dotacji opowiedział prezes Fundacji Oczami Brata i inicjator Teatru Nowego, Paweł Bilski:

Fundacja Oczami Brata i Fundacja Teatr Nowy łącznie pozyskały ponad milion złotych, przeznaczony na różne działania artystyczne. Największa pula z tych środków zostanie przeznaczona na dokończenie budowy Domu Oczami Brata, w zakresie szczególnie sal rehabilitacyjnych i warsztatów artystycznych dla osób z niepełnosprawnościami. Oprócz tego, że w Domu Fundacji Oczami Brata będzie 16 miejsc całodobowego wsparcia dla osób z niepełnosprawnością, będzie też scena. I właśnie m.in. ta scena została dofinansowana ze środków Ministerstwa.

Źródło: Fundacja Oczami Brata

Już teraz zespół Fundacji przygotowuje się do zrealizowania planów artystycznych z udziałem swoich podopiecznych. Teatr Nowy rozpocznie właściwą dla siebie działalność z całkiem pokaźnym programem artystycznym:

Pragniemy zrealizować minimum 3 spektakle teatralne: „Apokalipsa covidowa” nawiązująca do pandemii, będą też „Ballady i Romanse” ze względu na 200-rocznicę wydania pierwszego tomiku poezji, więc do tego będziemy też sięgać. Przyjedzie też do nas Tomek „Valldal” Czarnecki z Pomorza, który wyreżyseruje spektakl Szymona Jachimka „Wielka wyprawa na drugi kraniec miasta” – to z kolei dla dzieci, bo zależy nam też na teatrze familijnym. Taką wisienką na torcie wśród tych wielu działań artystycznych będzie już II edycja Festiwalu Kultury Alternatywnej, który organizowany jest przy ul. Mielczarskiego w Częstochowie. Tam na wielu różnych scenach w dniach 19-21 sierpnia wystąpi ponad 150 różnych artystów. Już teraz zapraszamy na to wydarzenie, bo będzie tam kawał dobrej muzyki, teatru, sztuk wizualnych i co najważniejsze – dobrej zabawy.

Fundacja już od kilku lat prowadzi klubo-kawiarnię Alternatywa 21 właśnie przy ul. Mielczarskiego, gdzie zatrudnienie znajdują osoby z niepełnosprawnościami, w tym z zespołem Downa. Bez wątpienia Fundacja Oczami Brata wykonuje wspaniałe dzieło pomocowe, skupiające się nie tylko na wsparciu materialnym, ale przede wszystkim na aktywizacji zawodowej i społecznej swoich podopiecznych.

Źródło: Fundacja Oczami Brata
Skip to content