Blisko 10 milionów złotych pozyskała Fundacja Oczami Brata na rozwój usług społecznych dla mieszkańców Częstochowy i regionu. O tym solidnym zastrzyku finansowym dla instytucji poinformował w środę 26 września prezes Fundacji Paweł Bilski.
Fundacja Oczami Brata obchodzi w tym roku 10-lecie swojego istnienia. Przez ten czas udało się m.in. zbudować Dom Oczami Brata, stworzyć Klubokawiarnię Alternatywa 21 i Teatr Nowy, a przede wszystkim zorganizować i prowadzić Warsztaty Terapii Zajęciowej, Warsztaty Terapii Artystycznej, czy mieszkanie wspomagane-treningowe dla dorosłych osób z niepełnosprawnością. – Ostatnie miesiące wymagały od nas bardzo dużej aktywności, ale pozyskane fundusze wzmocnią działalność naszej organizacji – mówił Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Oczami Brata Paweł Bilski:
– Dla nas to nie był okres wakacji, to był okres dużej, intensywnej pracy i rzeczywiście mogę śmiało powiedzieć, że podczas trwających jeszcze obchodów dziesięciolecia działalności Fundacja Oczami Brata pozyskała 10 milionów złotych na kolejne inicjatywy i inwestycje adresowane do osób z niepełnosprawnościami. Dla nas jest to bardzo cenne ze względu na to, że uda nam się wspomóc działalność warsztatów terapii zajęciowej, otworzyć nowe mieszkanie treningowe dla osób z niepełnosprawnością. Co najważniejsze, wspomóc rodzinny dom pomocy dla osób z niepełnosprawnością, ale też stworzyć centrum opieki wytchnieniowej całodobowej, to nowa zupełnie przestrzeń w mieście, no i pomoc rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością, a przy okazji zaplanowaliśmy jeszcze wiele różnych inicjatyw artystycznych, teatralnych, które odbywać się będą w Teatrze Nowym w Częstochowie i w Teatrze Oczami Brata.
Plany na kolejne lata działalności Fundacji Oczami Brata nie ograniczają się jedynie do kontynuacji działań prowadzonych do tej pory. Fundacja chce także rozbudować swoją bazę lokalową o kolejne Domy Oczami Brata:
– Te projekty są przemyślane. My je realizujemy właśnie dlatego teraz, aby dać sobie też czas na zbudowanie dwóch kolejnych domów. Te projekty, między innymi trening mieszkaniowy, mają wzmocnić też umiejętności naszych uczestników zajęć, mieszkańców tych domów, po to aby mówić o ich samodzielności. O samodzielności możemy mówić wtedy, kiedy mamy do tego infrastrukturę. Dlatego planujemy zbudować dwa kolejne domy Fundacji Oczami Brata. Łącznie to będzie około 1000 m2 kolejnych mieszkań, kolejnych domów właśnie dla osób z niepełnosprawnością. Mam nadzieję i proszę trzymać kciuki, że przez te cztery lata w trakcie realizacji tych wszystkich projektów te domy powstaną.
Przy okazji świętowania jubileuszu 10-lecia Fundacji padło pytanie o kolejne dziesięciolecia organizacji, jej rozwoju jaki widziałby prezes Paweł Bilski:
– Kiedyś bym powiedział, że mam nadzieję, że już wejdziemy na taki etap stabilizacji, odpoczynku, ale ze względu na to, że my bardzo często współpracujemy z wieloma różnymi ośrodkami, szczególnie regionalnymi ośrodkami polityki społecznej w Polsce, bo jest to województwo pomorskie, małopolskie, województwo śląskie. Prowadzimy też mieszkanie w województwie dolnośląskim, gdzie poprosiliśmy inną fundację, żeby takie mieszkanie tam prowadziła i robimy to w partnerstwie. To myślę, że o kolejnych dziesięcioleciach będziemy mówili jeszcze szerzej. I ta idea fundacji po prostu nie tylko już będzie tak realna w Częstochowie, ale mam nadzieję, że z niej będą mogli skorzystać po prostu inni mieszkańcy Polski.
Fundacja Oczami Brata poprzez swoją codzienną pracę otacza wsparciem 200 osób z niepełnosprawnością, współpracuje z 45 organizacjami pozarządowymi, korzysta ze wsparcia 600 wolontariuszy, a to wszystko przy pomocy ponad 70 pracowników (w tym osób z niepełnosprawnością).