Oszczędności energetycznych w Częstochowie jest coraz więcej. Nie tak dawno pisaliśmy o zmianie czasu pracy bibliotek miejskich oraz wyłączaniu oświetlenia miejskiego, a w ostatnich dniach miasto wydało kolejne zalecenia dotyczące kontynuacji i rozszerzeń w kwestii oszczędności prądu.

Tym razem oszczędności dotkną instytucji miejskich. O szczegółach wprowadzanych w życie działań mówi Marcin Breczko z biura prasowego Urzędu Miasta:

– Prezydent Częstochowy polecił jednostkom organizacyjnym miasta podjęcie kroków w kierunku zmniejszenia zużycia prądu. Zarówno w zajmowanych budynków lub w częściach budynków jak i poprzez wykorzystywane urządzenia, instalacje czy pojazdy. Jednocześnie jednostki organizacyjne gminy i spółki skarbu gminy zostały zobowiązane do podjęcia wszelkich możliwych działań, czy to organizacyjnych czy prawnych dla zmniejszenia zużycia energii elektrycznej ciepła sieciowego, paliw stałych, oleju opałowego oraz ograniczenia kosztów z tym związanych.

Dużo technologii powoduje duże zużycie prądu. Jednym z powodów oszczędności jest poziom informatyzacji urzędów:

– Informatyzacji urzędów wiadomo nie ma, nie ma odwrotu i nikt by tego nie chciał. Natomiast przy prowadzeniu ciągłej tej informatyzacji jednocześnie unowocześnialiśmy serwerownie, a to pozwala utrzymać dotychczasowy poziom zużycia energii, przy jednoczesnym zwiększeniu urządzeń, które z tej sieci informatycznej korzystają. Modernizowaliśmy oświetlenie w korytarzach czy pomieszczeniach gospodarczych. Liczą się nawet takie rzeczy wymiana stolarki okiennej, która daje oszczędność ciepła, która przekłada się pośrednio także na zużycie prądu.

Jak się okazuje sporo działań oszczędnościowych w roku 2022 nie wystarczyło. Przed nami rok 2023 w nim również oszczędności nie zabraknie.

Skip to content