„Gdzie jest miłość, tam jest życie”- XXV konferencja Naukowo-Szkoleniowa Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych

W czwartek, 19 stycznia w Hotelu Arche rozpoczęła się XXV jubileuszowa konferencja Naukowo-Szkoleniowa Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych hasłem tegorocznej konferencji są słowa Mahatmy Gandhiego: „Gdzie jest miłość, tam jest życie”. Głównym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. Z kolei współorganizatorami są Zakład Medycyny i Opieki Paliatywnej Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej.

O szczegółowych planach rozłożonych na trzy dni trwania konferencji mówi Anna Kaptacz – Prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej:

Będziemy mieć warsztaty dla uczestników konferencji. Ważne jest również walne zebranie Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej. Jutrzejszy dzień i sobota to głównie wykłady, gdzie nasi słuchacze spotkają się z naszymi wyjątkowymi prelegentami.

Prof. Wojciech Leppert – konsultant krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej przed rozpoczęciem konferencji opowiedział o skali pomocy medycyny paliatywnej w Polsce. Podkreślił przy tym, że wciąż brakuje podstawowej opieki paliatywnej:

Jako specjalistyczna opieka paliatywna zajmujemy się około 100 tysiącami chorych. Szacunki mówią, że od 40 do 90% odchodzących Polaków wymaga opieki paliatywnej. Te 100 tysięcy to wciąż za mało. Myślę, że oprócz specjalistycznej opieki paliatywnej potrzeba nam podstawowej opieki paliatywnej, czy elementów opieki paliatywnej. Potrzebna jest nam bardzo edukacja i kształcenie osób, które pomagają naszym pacjentom.

W ramach trwającej konferencji odbędzie się również Pielgrzymka Hospicjów Polskich na Jasną Górę. W sobotę, 21 stycznia uroczystej Mszy św. o godzinie 7:30 przewodniczyć będzie metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Skip to content