Prospekt organowy w Kaplicy Cudownego Obrazu, listopad 2020, fot. Radio Fiat

W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze trwa generalny remont organów. Ojcowie Paulini zwracają się do wiernych z prośbą o wsparcie i pomoc w przedsięwzięciu.

O. Sebastian Matecki podkreślił wysoką eksploatację instrumentu:

-Organy jasnogórskie w Kaplicy to jeden z najbardziej pracujących instrumentów w Polsce, dlatego naturalną rzeczą jest, że mechanizmy zużywają się. Kaplica, która jest bardzo uczęszczana przez wiernych, to miejsce, gdzie produkuje się dużo kurzu, który często osiada w piszczałkach, osiada na mechanizmach, stąd koniecznością jest podejmowanie regularnych czyszczeń i remontów instrumentu, przeglądów. To jest bardzo istotne.

O. Matecki pokrótce scharakteryzował organy znajdujące się w Kaplicy Matki Bożej:

-To jest stosunkowo młody instrument, bo zaistniał w 1990 r., wybudowany przez wspaniałą polską firmę państwa Kamińskich. Zastąpiły one organy, które niegdyś wybudował pan Wacław Biernacki w okresie międzywojennym, w charakterze romantycznym. Te są bardziej barokowe. Dzisiaj podejmujemy remont, który ma za zadanie przede wszystkim usprawnienie instrumentu, przywrócenie do świetności, a przy okazji pewne korekty, które może dadzą jeszcze więcej blasku, i da się jeszcze więcej wyciągnąć z tego, co jest.

Zły stan instrumentu znacząco dawał się we znaki nie tylko jasnogórskim organistom. W ostatnim czasie Jasna Góra stała się centrum modlitwy o ustanie pandemii. Wierni łączący się z sanktuarium za pośrednictwem telewizji, radia i internetu, również zaniepokojeni byli kondycją organów w Kaplicy Cudownego Obrazu:

-Wielu tych, którzy mają wrażliwe ucho, zauważało, że organy wymagają już dopieszczenia. Wielu na to zwracało uwagę. Stąd dzisiaj dziękujemy wszystkim za otwarcie serc. Wszystkim, którzy poczuwają się i składają ofiary na remont. Zapraszamy tych, którzy troszczą się o Jasną Górę, krórzy mają poczucie, że instrument i muzyka sakralna jest bardzo istotną częścią liturgii, zachęcamy do składania ofiar.

Jak finansowo wesprzeć remont organów w Kaplicy Matki Bożej, tłumaczył o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry:

-Ofiary można składać w zakrystii, w wyznaczonych punktach na Jasnej Górze bądź przelewem na konto z dopiskiem „na remont organów”. Można także skorzystać z funkcji szybkiej płatności, wpłacając dobrowolną kwotę przez TPay lub PayPal.

Oryginalne organy mają zabrzmieć ponownie wiosną 2021 roku. Do tego czasu w Kaplicy używany będzie zastępczy instrument elektroniczny.

JS/BPJG

 

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content