Głosowanie korespondencyjne w II turze

Fot. Radio Fiat

Druga tura wyborów prezydenckich już w niedzielę (12 lipca). Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego przed pierwszą turą (28 czerwca) dotyczy również ponownego głosowania zarówno w Polsce jak i za granicą.

W pierwszej turze wyborów Andrzej Duda, wspierany przez Zjednoczoną Prawicę, uzyskał 43,5% głosów. 12 lipca urzędujący prezydent zmierzy się z Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, na którego 28 czerwca zagłosowało 30,46% Polaków. Do osób, które głosowały korespondencyjnie, pakiet wyborczy zostanie wysłany także na drugą turę wyborów. Więcej na ten temat mówi Tomasz Doruchowski, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Częstochowie.

– Wyborca, który wnioskował o głosowanie korespondencyjne, otrzyma cały pakiet łącznie z instrukcją, co należy zrobić. Otrzyma kartę ostemplowaną pieczęcią Obwodowej Komisji Wyborczej, kopertę zwrotną, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Wszystkie dokumenty pakuje w kopertę zwrotną i nadaje. Może to zrobić w skrzynce oddawczej pocztowej (czerwonych skrzynkach pocztowych). Pakiet wyborczy może też doręczyć osobiście do Obwodowej Komisji Wyborczej lub poprosić o to kogoś innego. Pakiet może też doręczyć do właściwego urzędu miasta lub gminy.

Osoby, które nie zgłosiły chęci głosowania korespondencyjnego przed 28 czerwca, a chciałyby z takiej formy skorzystać w drugiej turze wyborów, mogły zgłosić taki zamiar do 30 czerwca. Jak tłumaczy Tomasz Doruchowski, szansa na zagłosowanie korespondencyjne jeszcze jest, ale dla wybranej grupy osób.

– Czas na składanie wniosków już niestety minął. Nie dotyczy to jednak osób, które już trafiły bądź też trafią na kwarantannę nawet dwa dni przed wyborami. Osoby te otrzymają pakiet wyborczy i będą mogły zagłosować. W takim przypadku chęć zgłoszenia oddania głosu w formie korespondencyjnej będzie mogła być dokonana nawet formą telefoniczną do właściwego urzędu. Należy też pamiętać, że wyborcy, którzy zgłosili chęć głosowania korespondencyjnego w I turze teraz także otrzymają pakiet wyborczy. Wszystko odbywa się tak samo jak podczas I tury.

Wyborcy, którzy zgłosili zamiar głosowania korespondencyjnego, mogą wziąć udział w głosowaniu w innym obwodzie, ale tylko bezpośrednio w lokalu wyborczym (nie w formie korespondencyjnej). Będzie to możliwe wyłącznie po otrzymaniu zaświadczenia o prawie do głosowania z urzędu gminy, w której są ujęci w spisie wyborców lub od konsula, który dopisał wyborcę do spisu wyborców. Zaświadczenie może być pobrane wyłącznie do czasu wysłania pakietu wyborczego. Przypominamy, że do jutra (7 lipca) można składać wnioski o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania.

Więcej informacji na temat głosowania w II turze wyborów prezydenckich Radia Fiat.

ABK

Skip to content