Gminy w całej Polsce intesywnie walczą z koronawirusem – każda z nich na swój sposób i własnymi metodami. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku gmin wokół Częstochowy. Jedną z nich jest Gmina Blachownia, gdzie podjęto działania zakrojone na szeroką skalę.

Do najważniejszych działań należy wsparcie dla przedsiębiorców. Jak mówi burmistrz gminy, Sylwia Szymańska, obejmuje ono m.in. ulgi podatkowe oraz promowanie restauracji poprzez zachęcanie do zamawiania jedzenia na wynos.

– Wprowadziliśmy ulgi dla przedsiębiorców. Przyjmujemy wnioski dotyczące umorzenia i odraczania opłat za podatek oraz lokale komunalne. Szerzymy również wśród mieszkańców akcję “Wspieraj lokalnych przedsiębiorców”, polegającej na promowaniu lokali gastronomicznych, działających na terenie naszej gminy i zachęcamy do zamawiania ich produktów na wynos.

Wójt podjęła również decyzję o zamknięciu Urzędu Gminy, a pracownicy obsługują petentów wyłącznie w sposób zdalny. Jednocześnie urząd podjął się szycia maseczek, które dystrybuuje na terenie całej gminy.

– Wspólnie z pracownikami podjęliśmy się szycia maseczek. Na początku zakupiliśmy 2000 maseczek dla mieszkańców, ale teraz szyjemy je już sami. Cały czas rozdajemy je na bieżąco – przekazujemy je sołtysom, radnym, dystrybuujemy je poprzez sklepy spożywcze i będziemy to robić tak długo, jak to będzie konieczne.

Gmina podjęła także działania związane ze wsparciem uczniów w nauce zdalnej.

– Gmina Blachownia złożyła wniosek do Ministerstwa Edukacji Narodowej o zakup dodatkowych laptopów na kwotę 70 tys. zł w celu wsparcia dzieci w nauce zdalnej. Wprowadziliśmy również dzienniki elektroniczne, co znacznie ułatwia pracę nauczycielom i dyrektorom szkół, z którymi mamy stały kontakt mailowy. Staramy się prowadzić działania edukacyjne w taki sposób, by umożliwić pracę wszystkim osobom, które tej nauki udzielają lub jej potrzebują.

Zajęcia w formie online organizuje także Miejski Dom Kultury, który dwa razy dziennie prowadzi je poprzez Facebooka i inne media społecznościowe. Gmina Blachownia prowadzi ponadto akcję informacyjną, mającą na celu rzetelne informowanie mieszkańców o aktualnej sytuacji związanej z epidemią w gminie za pomocą strony internetowej oraz fanpage’a na Facebooku.

MSI

Fot.: Gmina Blachownia

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content