Gonartroza jest schorzeniem, które dotyczy stawu kolanowego. Jednym z jej objawów jest ból. Często ogranicza on prawidłowe funkcjonowanie. Zobacz, czym charakteryzuje się gonartroza i jak wygląda jej leczenie.

Czym jest gonartroza?

Gonartroza to inaczej zwyrodnienie stawu kolanowego. Jest to schorzenie, które postępuje z czasem. Niemożliwe jest odwrócenie jego skutków. Można jednak skutecznie poradzić sobie z jego objawami. Gonartroza kolana ma charakter niezapalny. Oznacza to, że za uszkodzenie struktur stawu nie odpowiada stan zapalny.

W przebiegu gonartrozy dochodzi do stopniowej degeneracji chrząstki stawowej. Jest to bardzo ważna struktura w układzie ruchu. Zapewnia ona odpowiednią amortyzację i umożliwia pracę kolana (ruchy we wszystkich możliwych zakresach dla danego typu stawu). Chrząstka ulega zwłóknieniu i rozmiękczeniu, a z czasem w jej strukturze pojawiają się ubytki.

Zwyrodnienie stawu kolanowego może mieć kilka przyczyn. Zalicza się do nich:

  • urazy mechaniczne,
  • wrodzone wady anatomiczne,
  • nabyte wady w obrębie stawu kolanowego,
  • zaburzenia genetyczne,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • odkładanie się soli wapnia,
  • zaburzenia hormonalne,
  • przeciążenie stawu.

Na zwyrodnienie stawów bardziej narażone są osoby starsze i zmagające się z nadwagą lub otyłością. Do czynników ryzyka zaliczane jest także uprawianie sportu wyczynowego lub praca, która wymaga częstego zginania kolan.

Jakie są objawy gonartrozy?

W początkowym stadium gonartroza nie powoduje żadnych objawów. Osoba chora funkcjonuje bez żadnych trudności. Z czasem pojawiają się dolegliwości bólowe, które nasilają się w czasie chodzenia. Kolano staje się wrażliwe na wstrząsy wynikające z wykonywania ruchów. Wraz z postępem gonartrozy pojawiają się deformacje stawu, sztywność stawów, obrzęki i trudności z poruszaniem się.

Warto zdawać sobie sprawę, że gonartroza utrudnia codzienne funkcjonowanie, a z czasem może prowadzić do niepełnosprawności. To znacznie pogarsza jakość życia, a osoba chora staje się częściowo lub całkowicie zależna od innych. Dlatego należy rozważyć też psychologiczny aspekt zwyrodnienia stawów – zaburzenia nastroju, depresję, spadek samooceny.

Leczenie gonartrozy

Leczenie gonartrozy jest konieczne, aby nieco spowolnić jej postęp, a także złagodzić nieprzyjemne objawy. Przebieg terapii zależy od stopnia zaawansowania problemu oraz ogólnego stanu pacjenta. W niektórych przypadkach wskazane jest unieruchomienie stawu kolanowego. Można w tym celu wykorzystać specjalne ortezy. Nie stosuje się opatrunków gipsowych.

Ważna jest też rehabilitacja. Pacjent powinien wykonywać specjalnie dopasowany zestaw ćwiczeń. Celem jest wzmocnienie stawu i okolicznych mięśni, a także jak najdłuższe zachowanie sprawności.

Łagodzenie bólu przy gonartrozie

Gonartroza przebiega wraz z dolegliwościami bólowymi. Sposobem na ich złagodzenie jest przyjęcie leku przeciwbólowego. Można sięgnąć po jeden z preparatów dostępnych bez recepty. Warto pamiętać, że objawy ulegają zmniejszeniu, jeżeli pacjent przestrzega zaleceń dotyczących rehabilitacji.

Skip to content