Górale u stóp Matki Bożej

Tradycyjnie, w ostatnich dniach lipca do Częstochowy wyruszyła Piesza Pielgrzymka Góralska na Jasną Górę. Wspólnie wędrują wierni z grup Orawa, Bachledówka, Nowy Targ i Rabka. Jej uczestnicy w liczbie około 1200 osób przed obliczem Królowej Polski stanęli 31 lipca we wtorkowe południe. Tegoroczna pielgrzymka jest już trzydziestą siódmą Góralską Pielgrzymką na jasną Górę. – Zawsze, kiedy pielgrzymuję na Jasną Górę, a robię to nie pierwszy raz, to są to rekolekcje w drodze i naprawdę są ludzie, którzy bardzo poważnie traktują ten czas. Robią wszystko, aby iść na Pielgrzymkę. Dla nich jest to wyjątkowe wydarzenie, bo w taki wyjątkowy sposób mogą przeżyć te rekolekcje spacerując, idąc, razem się modląc i przeżywając trudy wędrowania. Czekają na to cały rok, aby ten czas spędzić z Bogiem i dla Pana Boga – mówi ks. Adam Kurdas, pielgrzymujący z grupą z Nowego Targu.

Pierwszy raz z góralami, a w sumie już ósmy pielgrzymuje ks. Karol Paluch z parafii Miętustwo.  – Modlimy się wzywając Ducha Świętego, który jest początkiem i końcem naszego życia chrześcijańskiego. Niesiemy wszystkie intencje: chorych, cierpiących ale też sprawy Ojczyzny, Ojca Świętego, całej naszej diecezji  oraz sprawy powierzane nam w trakcie noclegów. Chcemy także zdać się na Pana Boga i uczyć pokory, tak jak nas uczył w Leśniowie biskup Andrzej Przybylski – mówił ks. Karol Paluch.

Sporą grupę stanowią także górale z Makowa Podhalańskiego. Reprezentuje ich  ks. Marek Mierzwa, który przychodzi na Jasną Górę z wieloma intencjami, między innymi aby modlić się za swoją byłą i aktualną parafię, ale też za ważne sprawy Ojczyzny w setnym roku jubileuszu odzyskania niepodległości.

Pierwsza Pielgrzymka Góralska wyruszyła z Bachledówki 19 sierpnia 1982 r. Było to jeszcze w okresie stanu wojennego. Jej organizatorem był O. Leon Chałupka. Od III pielgrzymki do grupy z Bachledówki dołączyła grupa z Nowego Targu od św. Katarzyny, a w następnym roku Rabka i Nowy Targ od Najśw. Serca P. Jezusa. Od 1991 roku w ramach jednej góralskiej pielgrzymki wyszli również Orawianie.

PNP