Źródło: facebook.com/Oblicza gitary w badaniach naukowych

Co wspólnego może mieć gitara z badaniami naukowymi? Okazuje się, że sporo. W dniach 28 i 29 kwietnia odbywa się I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Artystyczna Doktorantów i Młodych Naukowców poświęcona „Obliczom gitary w badaniach naukowych”.

Jej celem jest przedstawienie badań i obszarów badawczych prezentowanych przez młodych studentów.

– Konferencja jest dedykowana młodym doktorantom i naukowcom, czyli osobom, które dopiero rozpoczynają swoją karierę naukową, a chciałyby zaprezentować wyniki swoich pierwszych badań. Konferencja dotyczy gitary i gitarystyki. Mowa tu nie tylko o gitarze klasycznej, ale różnych jej obliczach. Jest to jedna z nielicznych konferencji dedykowanych młodym osobom. Jej organizatorami są: Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Długosza w Częstochowie, Szkoła Doktorska i Katedra Muzyki UJD – mówiła prof. Ewa Jabłczyńska, gitarzystka, wykładowca i opiekun dwóch doktorantów Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie.

Uczestnicy konferencji będą mieli możliwość wysłuchania 12 wykładów oraz dwóch koncertów. Tematyka prelekcji związanych z gitarą jest zróżnicowana: od historii tego instrumentu, przez przegląd różnych stylów wykonawczych i pozyskiwania nowego repertuaru, po elementy bardziej rozrywkowe.

– Będziemy mieć wykład dotyczący narodzin i form Bluesa, a także jego instrumentarium. Będzie poruszany również aspekt akustyczny, poprzez dokonywanie oceny brzmienia poszczególnych instrumentów. Nasi studenci to gitarzyści klasyczni, ale nie zamykamy się tylko na ten rodzaj instrumentu – dodała prof. Ewa Jabłczyńska.

Linki do wykładów oraz paneli dyskusyjnych są dostępne na facebookowej stronie konferencji: „Oblicza gitary w badaniach naukowych”. Tam też wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z dokładnym harmonogramem wydarzenia, a także sylwetkami prelegentów oraz artystów. Wszystkie wykłady będą dostępne w serwisie YouTube do 3 maja.

BNO

Skip to content