Gra terenowa „Śladami Napoleona”

„Śladami Napoleona” – tak zatytułowana gra terenowa odbyła się 6 października bieżącego roku w Częstochowie. Wydarzenie łączyło przyjemne z pożytecznym, ponieważ uczniowie, spacerując na świeżym powietrzu, równocześnie uczyli się historii i poznawali nasze miasto oraz jego historię.

Gra rozpoczęła się o godzinie 10:00 w Parku Staszica. Część uczestników gry stanowili uczniowie klas ósmych, zatem był to dla nich świetny moment na powtórzenie pewnych wydarzeń historycznych przed zbliżającym się egzaminem ósmoklasisty. Wyjaśnione zostały dokładnie zasady gry wraz z przekazaniem niezbędnych rzeczy dla uczestników, a także podzielenie ich na grupy.

– Mamy pięcioosobowe drużyny. Spotkaliśmy się w parku Staszica pod Jasną Górą, otrzymaliśmy na starcie mapki z miejscami, w których na uczestników czekały zadania do wykonania w postaci pytań i łamigłówek historycznych – mówiła Anna Wewiór-Wiśniewska, nauczycielka historii w szkole podstawowej nr 35 w Częstochowie.

Mimo że pogoda nie sprzyjała tego typu aktywności, nie przeszkadzało to jej uczestnikom. Bardzo chętnie pokonywali oni wyznaczoną wcześniej trasę, by odwiedzić kolejne miejsca i zdobyć w nich punkty.

– Dzieci to nie zraża, wzięliśmy parasole. Najważniejsze, że jest ciepło – polska złota jesień, która ma różne barwy, od przepięknej, po deszczową. Są to młodzi ludzie, nie obawiają się deszczu i dzielnie pokonują wszystkie etapy. Wydaje mi się, że jest to dla nich zabawa, jak najwięcej takich inicjatyw w Częstochowie – dodała nauczycielka.

Jak dodała nauczycielka, odwiedzając miejsca związane z historią miasta, uczestnicy gry poznają liczne fakty dotyczące minionych lat, tego co dawniej działo się w Częstochowie.

– Nie jest wymagane przygotowanie historyczne, aczkolwiek mile widziane jest ogólne obycie. Nie każdy młody człowiek wie, jakie mamy miejsca historyczne związane z naszym miastem. Dlatego punkty te dodatkowo edukują dzieci. Zwiedziliśmy także Jasną Górę, kościół św. Barbary oraz miejsca związane z kultem św. Barbary. Wydaje mi się, że to najlepsza nauka dla takich dzieci. Uczymy się przez dobre emocje, zmysły dotyku, wzroku, a nie tylko w szkolnej ławie, gdzie ta pamięć często nam umyka – podsumowała Anna Wewiór-Wiśniewska.

Gra zakończyła się o godzinie 13:00. Wydarzenie podzielone zostało na etapy rozłożone w czasie. To oznacza, że uczestnicy będą mogli zdobyć jeszcze wiele punktów i walczyć o pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej.

BNO/Dawid Popończyk

Skip to content